PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chemia: fenomenalne wyniki i długi katalog zagrożeń

Autor: Marcelina Gołębiewska
31-08-2004 00:00
Chemia: fenomenalne wyniki i długi katalog zagrożeń
Wykres 1 Wykres 2 Wykres 3

Za podstawowy czynnik ryzyka w działalności polskich przedsiębiorstw sektora naftowego i chemicznego analitycy rynku uważają wysoki poziom zależności od koniunktury w sektorze naftowym co jest efektem braku dostępu do złóż ropy.

Zależność tę potęguje przejściowa sytuacja przedsiębiorstw, tak jak ma to miejsce (z różnych przyczyn) w Grupie Lotos - a w efekcie w istotnej w części sektora naftowego, a także w Wielkiej Syntezie Chemicznej (WSCh - Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Puławy i Tarnów, Zakłady Chemiczne Police, Sarzyna i Zachem). Czynnikiem ryzyka jest klimat polityczny wokół PKN Orlen i powołanie komisji śledczej, co może (chociaż nie musi) pomniejszać wartość spółki. W dłuższej perspektywie obawy sektora naftowego powinien budzić nadmiar mocy produkcyjnych rafinerii wokół granic Polski. Zagrożeniem dla całej krajowej chemii, w tym PKN Orlen jako producenta petrochemikaliów, będzie wprowadzenie pakietu REACH, czyli rozszerzenie unijnego systemu badań substancji chemicznych, wprowadzanych na rynek.
W 2003 roku branżom chemicznej i naftowej zdecydowanie sprzyjały warunki zewnętrzne. Zagrożeń (ale i szans) analitycy upatrywali raczej w wewnętrznej sytuacji przedsiębiorstw.
Deprecjacja złotego w stosunku do euro przyczyniła się do wzrostu przychodów firm Wielkiej Syntezy Chemicznej. W całej WSCh przychody ze sprzedaży wzrosły w zeszłym roku o połowę. Wysoki, również w pierwszych czterech miesiącach 2004 roku, kurs złotego do dolara wpływał korzystnie na cenę ropy dla rafinerii, a deprecjacja złotego do euro poprawiała przychody z eksportu w sektorze paliwowym. Przez 2003 rok, jak podaje PKN Orlen, ceny ropy wzrosły średnio o 15,3 proc., a marża rafineryjna z 1,04 dol. na baryłkę podniosła się do 3,06 dol.
Zmiany w poziomie sprzedaży rafinerii południowych z Grupy Nafty Polskiej (rafinerie Czechowice, Jasło i Glimar) były efektem zmian regulacji akcyzowych i norm jakości paliw. Wyniki poprawiło Jasło (wzrost przychodów ze sprzedaży o blisko 80 proc.). W rafineriach Glimar i Czechowice poziom przychodów zmniejszył się wraz ze zmniejszeniem przerobu ropy.
W połowie tego roku o Wielkiej Syntezie Chemicznej mówiono, że dochodzi ona do najwyższego punktu koniunktury. Już w ubiegłym roku nawozowa część WSCh odczuła stabilizację ceny głównego surowca, czyli gazu ziemnego. W całym sektorze stały się zauważalne efekty wewnętrznej restrukturyzacji zakładów, jednak nadal restrukturyzacja i konsolidacja produktowa, która mogłaby zbliżyć sektor do międzynarodowych standardów organizacji produkcji chemicznej, pozostawała w sferze planów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP