Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chiny węglowi na ratunek

Autor: Ireneusz Chojnacki
27-09-2010 00:00
Chiny węglowi na ratunek
Rynek węgla kamiennego w UE Eksport węgla kamiennego do krajów UE 27 (w mln t)

Ubiegły, 2009 rok miał przynieść trzęsienie ziemi na światowym rynku węgla. Na szczęście Chiny stały się olbrzymim importerem węgla netto, co podtrzymało popyt na ten surowiec i wpłynęło stabilizująco na jego ceny.

Kryzys ekonomiczny z roku 2008 i przewidywane w związku z tym spowolnienie rozwoju gospodarczego wielu krajów także w 2009 roku nie wróżyły dobrze światowemu rynkowi węgla. Spadek popytu na stal ograniczał zapotrzebowanie na węgiel koksowy, a zmniejszenie produkcji także w innych gałęziach przemysłu oznaczało ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną i tym samym na węgiel energetyczny. Sytuację, patrząc z punktu widzenia producentów węgla i jego największych eksporterów, dodatkowo pogarszał rozwój odnawialnych źródeł energii. Złe prognozy łagodził rosnący popyt na import węgla ze strony Chin oraz częściowo z Indii; na szczęście nie doszło do zmiany tego trendu. Co więcej, Chiny stały się importerem węgla netto, podtrzymały popyt oraz stabilizowały ceny na rynku światowym.
Jeszcze w 2008 roku Chiny były eksporterem węgla netto, a już w 2009 roku sytuacja zmieniła się diametralnie. Chiny, w ocenie Eurocoalu - Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego, ograniczyły swój eksport o około 23 mln ton i przy wzroście importu o ponad 76 mln ton stały się importerem netto. W sumie oznaczało to w przypadku Chin zmiany w kierunkach sprzedaży aż o blisko 100 mln ton w ciągu roku. Zapewne wynikało to z potrzeb szybko rosnącej gospodarki, za którą nie może nadążyć krajowa produkcja węgla. Przykładowo - w 2009 roku produkcja stali surowej na świecie spadła o 8 proc. w porównaniu z 2008 rokiem, w Chinach wzrosła o 13,5 proc.

Azja kreuje popyt

Jeszcze przed końcem 2009 roku eksperci Eurocoalu ocenili, że gdyby nie zmiana pozycji Chin, to na rynku międzynarodowym węgla energetycznego mogła powstać nadwyżka rzędu 52 mln ton. Ostatecznie w ubiegłym roku światowe obroty węglem transportowanym drogą morską, który dominuje w światowym handlu i ma duży wpływ na ceny na rynkach wewnętrznych, według danych Eurcoalu, niemal się nie zmieniły w porównaniu z rokiem poprzednim.

Spadek handlu węglem koksowym z 207 do 195 mln ton został prawie skompensowany handlem węglem kamiennym, którego obroty wzrosły z 632 do 641 mln ton. W sumie międzynarodowe obroty węglem transportowanym drogą morską spadły w 2009 roku tylko o około 3 mln ton, z 839 mln ton do 836 mln ton.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP