Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chłodno w ciepłownictwie

Autor: Dariusz Ciepiela
18-04-2011 00:00

Sektor ciepłowniczy, którego rozwój ma wspierać wzrost efektywności energetycznej w Polsce, sam jest nieefektywny energetycznie. Zmiana tego stanu rzeczy jest jednak w naszym zasięgu.

Jednym z celów ustawy o efektywności energetycznej jest realizacja celu indykatywnego wynikającego z dyrektywy 2006/32/WE, polegającego na osiągnięciu do 2016 roku oszczędności energii o 9 proc. w stosunku do średniego zużycia energii finalnej z lat 2001-05.
Do głównych celów należy rozwój kogeneracji. Polityka energetyczna zakłada dwukrotny wzrost do roku 2020 produkcji energii elektrycznej wytwarzanej w wysokosprawnej kogeneracji w porównaniu z produkcją w 2006 r. Trudno jednak liczyć na realizację tych zamierzeń bez poważnych inwestycji.

- Z danych urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w 2009 r. inwestycje w przedsiębiorstwach ciepłowniczych były na poziomie ok. 1,1 mld zł, z czego ok. 900 mln zł to inwestycje w sieci ciepłownicze. inwestycje te powinny być ok. czterech razy większe - przekonuje Jacek Szymczak, prezes izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (iGCP).

Rzecz w tym, że inwestycje w sektorze ciepłowniczym większe na razie nie będą. Szymczak przypomina, że w 2010 r. doszło do nowelizacji ustawy Prawo energetyczne m.in. w zakresie sposobu kalkulowania cen ciepła wytwarzanego w kogeneracji z wykorzystaniem metody benchmarkingowej.

Policz sobie ciepło

- Nowy sposób kalkulowania cen ciepła jest wreszcie słuszny ekonomicznie i eliminuje błędny system, w którym przychody ze świadectw związanych ze sprzedaży energii elektrycznej zmniejszały podstawę do kalkulowania cen ciepła - przekonuje prezes iGCP.

Konsekwencją tej zmiany w Prawie energetycznym było wejście w życie rozporządzenia taryfowego dla ciepła, gdzie doprecyzowano sposób realizacji metody benchmarkingowej, a jednocześnie zostały doprecyzowane zapisy dotyczące kalkulacji zwrotu na kapitale dla wszystkich przedsiębiorstw ciepłowniczych.

To istotne, bo ta metodologia odnosi się do relacji ekonomicznej, gdzie zwrot na kapitale jest iloczynem wartości regulacyjnej aktywów i poziomu zwrotu na kapitale.

Uwzględniono również premię za ryzyko prowadzenia działalności. Po raz pierwszy zgodzono się z tym, że ciepłownictwo nie jest monopolem naturalnym, że konkurencja w ciepłownictwie istnieje.

- Niestety, podczas zeszłorocznej nowelizacji Prawo energetyczne nie zmieniło się w zakresie metodologii regulacji przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Wyjątkiem, który zmierza w dobrym kierunku, jest zmiana dotycząca kogeneracji. Cały obszar dystrybucji i ciepłowni podlega starej formule kosztowej, nieefektywnej i niebezpiecznej, z czym zgadza się nawet Ministerstwo Gospodarki i uRE - dodaje Jacek szymczak.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP