PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chroń się taniej

Autor: Jarosław Maślanek
10-10-2009 00:00 |  aktualizacja: 10-10-2009 13:37
Chroń się taniej
<b>WOJCIECH KIESTRZYŃ<br>
WICEPREZES ZARZĄDU IMPEL SECURITY POLSKA<br><br>

Więcej niż ochroniarz</b><br><br>

Pracownicy służb ochrony kierowani do obsługi kompleksów przemysłowych powinni, poza standardowymi kwalifikacjami wynikającymi z przyjętych planów ochrony czy instrukcji bezpieczeństwa obiektu opartych na obowiązujących przepisach prawa, które to zamawiający określa w zapytaniu ofertowym, posiadać wiedzę z zakresu obsługi systemow technicznych i informatycznych, wspierających bezpieczeństwo obiektów przemysłowych. Niejednokrotnie bowiem pracownicy ochrony obsługują rozbudowane systemy monitoringu wizyjnego, systemy monitoringu ppoż. czy też skomplikowane systemy BMS (Building Management System). <br>
W obiektach przemysłowych, dla których wymagane jest posiadanie wewnętrznych służb przeciwpożarowych lub gaśniczych, pracownicy ochrony coraz częściej mają uprawnienia w tym zakresie i w przypadku wystąpienia sytuacji krytycznej są wsparciem dla osób koordynujących akcję ratunkową. Pozwala to na optymalizację kosztów funkcjonowania wewnętrznych służb przeciwpożarowych, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej zdolności operacyjnej w przypadku wystąpienia zdarzeń wyjątkowych.
<b>ANNA WASILA<br>
PREZES DGP DOZORBUD GRUPA POLSKA<br><br>

Świadomość i zaufanie</b><br><br>

Około 80 procent polskich przedsiębiorstw ochronę powierzyło firmom zewnętrznym, skupiając się na własnym core business. Rynek systematycznie się rozwija, ponieważ rośnie świadomość klientów w zakresie korzyści płynących z tego rozwiązania. Większe jest również zaufanie wobec outsourcerów, co sprawia, że więcej firm powierza usługi podmiotom zewnętrznym. To nie tylko pozwala obniżyć koszty, ale podnosi poziom świadczonych usług. Dla firm zewnętrznych to core business, a to oznacza ścisłą specjalizację, a co za tym idzie wysoką jakość usług.

Czy outsourcing ochrony obiektów przemysłowych w okresie kryzysu jest wyjściem opłacalnym ekonomicznie, czy lepiej postawić na własne służby? W czasie, gdy firmy tną koszty, na powierzeniu ochrony firmie zewnętrznej można zaoszczędzić.

Przedsiębiorstwa borykające się z kryzysowym załamaniem i szukające oszczędności stają przed wyborem - zlecić ochronę obiektów firmie zewnętrznej czy służbom wewnętrznym. Wbrew pozorom, często tańsze okazuje się skorzystanie z outsourcingu.
- Outsourcing utożsamiany jest przede wszystkim z możliwością redukowania kosztów przedsiębiorstwa - wyjaśnia Adrian Downarowicz, prezes Impel Security Provider. - Można to osiągnąć na kilka sposobów, a najprostszym z nich jest zamiana modelu kosztów stałych na model kosztów zmiennych.

W tym pierwszym firmy płacą za nabywanie, posiadanie i utrzymywanie drogich zasobów niezależnie od ich zmieniającej się ceny rynkowej, co w szczególności w branży usług dotyczy stosunkowo wysokich wynagrodzeń pracowników własnych przedsiębiorstwa, które warunkowane są często historycznymi pakietami gwarancyjnymi. W modelu kosztów zmiennych, dzięki outsourcingowi usług ochrony, firmy dostosowują ich cenę do realiów rynkowych, jak również zmniejszają wielkość zamówienia poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii i restrukturyzację. Okres gorszej koniunktury gospodarczej to dla menedżerów czas podejmowania odważnych

decyzji, które będą procentowały, gdy bessa się zakończy.

- Jak pokazuje nasze doświadczenie, out-sourcing usług ochrony pozwala optymalizować wydatki oraz zaoszczędzić średnio od 20 do 40 proc., gdzie skala oszczędności uzależniona jest oczywiście od wielkości dotychczas ponoszonych kosztów - wyjaśnia Downarowicz.

Jednak najważniejszym argumentem, według naszego rozmówcy, jest outsour-cing uzasadniany strategicznie, czyli możliwościami i kompetencjami przyszłego partnera. Dzięki wydzieleniu usługi na zewnątrz, klient uzyskuje bowiem dostęp do specjalistycznej wiedzy i know-how, podnosi skuteczność i wydajność firmy. - A taki rodzaj relacji biznesowej przyczynić się może do budowania przewagi konkurencyjnej - utrzymuje Downarowicz.

Dorota Godlewska, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona, zwraca uwagę przede wszystkim na profesjonalizm jako niezbędne kryterium doboru rodzaju ochrony obiektów przemysłowych.

- Zapewnić go mogą przede wszystkim dwie formacje ochronne, które Ustawa o ochronie osób i mienia wyposażyła w stosowne uprawnienia - wyjaśnia Godlewska. - Są to wewnętrzne służby ochrony i koncesjonowani przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia.

KOMENTARZE (92)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP