Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciech: Chcielibyśmy być koncernem

Autor: Marcelina Gołębiewska
17-01-2005 00:00
Ciech: Chcielibyśmy być koncernem
Wykres 1. Skonsolidowane wyniki finansowe grupy kapitałowej Ciech. I - III kwartał 2004 r.

Ciech opublikował prospekt emisyjny. Ta dawna centrala handlu zagranicznego handlująca ropą naftową i chemikaliami, od blisko piętnastu lat próbuje przekształcić się w koncern chemiczny. Od ponad ośmiu lat robi przymiarki do wejścia na giełdę. Ostatnia z licznych koncepcji zbudowania chemicznego koncernu Ciech, pochodząca z przełomu lat 2003 i 2004, jest zrealizowana w jednej czwartej: udało się stworzyć „dywizję” sodową.

Nawet do 1996 roku brano pod uwagę udział Ciechu (który jeszcze w 1992 dostarczył do polskich rafinerii 90 proc. potrzebnej im ropy) w restrukturyzacji sektora naftowego i tworzeniu naftowego koncernu. Chociaż od 1995 roku Ciech przestał dostarczać ropę, a w 1994 dostarczył rafineriom już tylko 1/3 surowca, nadal żywa – chociaż coraz mniej popularna – pozostawała myśl o ponownym zmonopolizowaniu przez dawną centralę handlu zagranicznego importu ropy. Jeszcze w 1996 roku Ciech był zaangażowany w konsorcjum, które miało budować tzw. rafinerię południe.
W 1994 roku zapowiadano, że „wokół Ciechu” w ciągu trzech-pięciu lat powstanie rafineryjno-petrochemiczne centrum finansowe, handlowe i produkcyjne.


Przymiarki do potęgi


W pierwszej połowie lat 90. Ciech pierwszy raz zadeklarował też, że chce stworzyć koncern z udziałem rafinerii, zakładów siarkowych, sodowych i farmaceutycznych – w 1993 roku Ciech utworzył Chemico Holding, poprzez który miał niemal masowo uczestniczyć w prywatyzacji chemii. Do dzisiaj z wymienionych branż aktualna pozostała dla Ciechu jedynie produkcja sody.

Temat rozwijania handlu siarką powrócił niedawno w postaci zainteresowania Ciechu kopalnią siarki w Iraku. Teraz jednak Ciech, jako pośrednik, chciałby tylko wykorzystać tymczasowy wzrost popytu na siarkę, niebędącą odpadem petrochemii (siarka stanowiła w 2003 roku 8 proc. eksportu Ciechu).

Plany Ciechu z 2001 roku, związane z prywatyzacją sektora farmaceutycznego (ostatnio – z konsolidacją Jelfy oraz Polf: Warszawa, Pabianice i Tarchomin), zaczęły się rozpadać już w 2003, chociaż jeszcze na początku ubiegłego roku Ciech zapowiadał przeznaczenie części środków z publicznej emisji na inwestycje w farmacji.

Dzisiaj prezes Ciech Ludwik Klinkosz wyjaśnia, że farmacja – ze względu na światową konsolidację tego sektora – nie może być długodystansowym celem Ciechu i między innymi dlatego stuprocentowa spółka handlowa Ciechu Ciech-Polfa została przeznaczona na sprzedaż. Z drugiej strony, prezes Klinkosz nie odcina się całkowicie zainteresowania sektorem. ∆Jego zdaniem, obliczone na parę lat zaangażowanie Ciechu w Polski Holding Farmaceutyczny, i to poprzez Ciech-Polfę, nie jest jeszcze wykluczone.
Wykres 1. Skonsolidowane wyniki finansowe grupy kapitałowej Ciech. I - III kwartał 2004 r.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP