PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cienki strumień autogazu

Autor: Piotr Apanowicz
08-07-2008 00:00 |  aktualizacja: 11-07-2008 09:00
Cienki strumień autogazu
Cieńki strumień autogazu

Sprzedaż gazu płynnego na stacjach benzynowych w 2007 roku po raz pierwszy od lat praktycznie nie wzrosła. Tymczasem plan resortu finansów, żeby znacząco podwyższyć akcyzę na to paliwo, może sprawić, że w obecnym roku będziemy mieli do czynienia ze znaczącym spadkiem.

Jak wynika z wyliczeń Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) zrzeszającej największe podmioty działające w tym sektorze, całkowita sprzedaż gazu skroplonego LPG w Polsce w roku 2007 wyniosła 2,44 mln ton, co oznacza spadek o 0,4 proc. w porównaniu z 2006 rokiem.
- Po raz pierwszy od kilkunastu lat odnotowany został minimalny spadek sprzedaży LPG, a biorą c pod uwagę wyniki roku 2005, kiedy sprzedaż wyniosła 2,43 mln ton, moż na mówić o utrzymującej się stabilizacji tego rynku - uważa Sylwester Śmigiel, przewodniczący POGP i prezes Gaspolu, jednego z liderów krajowego rynku gazu płynnego.


Rynek autogazu w roku 2007 to sprzedaż 1,83 mln ton paliwa. Wzrost rynku autogazu tylko o 1,1 proc. wobec roku 2006 oznacza zahamowanie wieloletniej tendencji wzrostowej. Rok wcześniej rynek powiększył się o 2 proc., co już było sygnałem pewnego nasycenia rynku. W przypadku sprzedaży autogazu czynnikami hamującymi wzrost są stosunkowo mały popyt na samochody z instalacją gazową, postęp technologiczny (problemy z zamontowaniem instalacji w silnikach FSI) czy choć by rosnąca popularność silników diesla. Negatywny wpływ na dalszy wzrost segmentu autogazu mają również powtarzają ce się pogłoski o ewentualnych problemach z dostawami. Mimo że dotyczą one w zdecydowanej wię kszoś ci przypadków gazu ziemnego, to potencjalni klienci nie rozróż niają rodzajów gazu i mają wą tpliwoś ci co do montażu instalacji gazowych LPG w samochodach.

Polska liderem

Pod względem liczby punktów napełniania pojazdów gazem płynnym w 2007 roku po raz pierwszy od wielu lat zanotowano spadek o ok. 100 placówek w porównaniu z rokiem 2006. Z liczbą 6700 punktów tankowania autogazu Polska pozostaje jednak światowym liderem w tym zakresie. Rośnie przede wszystkim liczba modułów gazowych na tradycyjnych stacjach benzynowych, a maleje liczba małych stacji ograniczających się wyłącznie do sprzedaży autogazu. POGP jest zdania, że na rynku nasyconym coraz większego znaczenia nabiera jakość oferowanego gazu, komfort obsługi oraz gama usług dodatkowych oferowanych na stacji. Całkowita liczba samochodów zasilanych LPG w Polsce w roku 2007 wyniosła 2,05 mln sztuk.

- Szacujemy, że w roku 2007 zamontowano w pojazdach 210 tys. nowych instalacji gazowych, co przy uwzględnieniu złomowania 140 tys. pojazdów zasilanych LPG daje wzrost netto w wysokości 70 tys. sztuk - mówi Andrzej Olechowski, ekspert POGP. Według niego, również ten rynek już nie jest tak dynamiczny, jak w latach ubiegłych. Kierowcy kupują coraz więcej nowych samochodów z nowoczesnymi silnikami, do których instalacje są też coraz droższe.
Cieńki strumień autogazu  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP