PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciepło w matni

Autor: Ireneusz Chojnacki
09-10-2010 00:00

Ciepłownictwo znalazło się w regulacyjnej pułapce zastawionej przez przepisy unijne i krajowe. Ratunkiem są inwestycje w ochronę środowiska, ale rentowność sektora jest tak niska, że wiele firm może im nie podołać.

Z ciepła produkowanego w Polsce przez ciepłownie i elektrociepłownie korzysta około 15 mln osób, co oznacza, że ciepło systemowe pokrywa w Polsce około 47 proc. zapotrzebowania na ciepło w sektorze komunalno-bytowym.
W miastach udział ciepła systemowego w zaopatrzeniu mieszkańców w ciepło wynosi 55-60 proc., a w krajowym ciepłownictwie pracuje ponad 40 tys. osób.

Moc zainstalowana w ciepłowniach i elektrociepłowniach, które w 75 proc. pracują na węglu, spada, ale na koniec 2009 roku ciągle była olbrzymia. Wynosiła blisko 60 tys. MW, czyli znacznie więcej niż moc krajowych elektrowni. Wskutek regulacji, głównie unijnych, ten krajobraz jednak się zmieni, a pytaniem jest tylko, jak bardzo i z jakimi skutkami dla samej branży oraz odbiorców ciepła.

- Rozwój ciepłownictwa w Polsce w najbliższych kilku latach będzie kształtowany przez dyrektywy dotyczące emisji przemysłowych oraz system handlu uprawnieniami do emisji CO2. Te regulacje będą wymuszać obniżanie emisji i wpływać na kierunek modernizacji lub zmianę paliwa na gaz lub biomasę - prognozuje Jacek Sawicki, prezes zarządu Vattenfall Heat Poland. - Również nie bez znaczenia dla ciepłownictwa będą regulacje wynikające z wdrożenia dyrektywy promującej energię odnawialną.

Inwestycje będą musiały być ekonomicznie uzasadnione, czyli zapewniać zwrot poniesionych nakładów. Nie będzie to, zdaniem Sawickiego, zadanie łatwe, biorąc pod uwagę, że kalkulacje finansowe wymagają przewidywalności, na przykład co do przyszłego kształtowania zasad i funkcjonowania systemu regulacji czy też przydziału i handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Stara bieda

Dzięki wytrwałemu lobbingowi ciepłowników, ale także władz Polski, zgodnie z dyrektywą o emisjach przemysłowych przyjętą przez Parlament Europejski w lipcu br. krajowa branża zyskała kilka dodatkowych lat na dostosowanie się do zaostrzanych norm emisji SO2, NOx i pyłów. Pierwotnie miały one zacząć obowiązywać od 2016 roku i jasne było, że do tego czasu ciepłownie się nie zmodernizują.

- Udało się zapisać w dyrektywie przesunięcie wejścia w życie w Polsce zaostrzonych norm ochrony środowiska dla instalacji ciepłowniczych - potwierdza Bogusław Regulski, wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP