PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciepłownictwo: wolność UREgulowana

Autor: Łukasz Komuda
22-04-2006 00:00
Ciepłownictwo: wolność UREgulowana
Roczna dynamika cen centralnego ogrzewania i inflacji 
w latach 1995-2005 (w %) <B>Jacek Szymczak, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie:</B>
- Trudno pojąć, dlaczego wprowadzono tak mocno rozbudowany administracyjny system regulacji kosztowej przedsiębiorstw, którego skutkiem jest m.in. poważne ograniczenie tempa modernizacji ciepłownictwa. Struktura kosztów 
produkcji ciepła w 2003 r.

W 2004 roku ciepłownictwo zawodowe charakteryzowało się 1, 8-procentową rentownością brutto. Mimo balansowania na krawędzi opłacalności, na tle lat poprzednich był to całkiem niezły rok. W tej sytuacji nie dziwią rosnące wskaźniki dekapitalizacji majątku sektora ciepłowniczego.

Na początku poprzedniej dekady zyskowność sektora ciepłowniczego była mało istotnym aspektem jego działalności. Wszystkie ciepłownie, elektrociepłownie i dystrybutorzy ciepła byli własnością publiczną, a ceny ustalane były z urzędu. Takie rozwiązanie problemu zaopatrzenia w ciepłą wodę i ogrzewanie okazało się jednak tyle kosztowne, co nieefektywne. Jednym z najważniejszych kroków liberalizujących i upodabniających ciepłownictwo do normalnego biznesu było porzucenie cen urzędowych i wprowadzenie możliwości indywidualnej taryfikacji każdego podmiotu, który sprzedaje pośrednikom lub odbiorcom końcowym ciepło o łącznej mocy przekraczającej 1 MW. Ciągle jednak ceny nie mogą być wygodnym narzędziem w rękach menedżerów zarządzających firmami obracającymi, dystrybuującymi i produkującymi ciepło.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taryfy zatwierdzane są przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) na okres co najmniej roku, a ich kalkulacja oparta o „uzasadnione koszty” dotychczas nie pozwalała na trwałe generowanie zysków.

– Zyski w sektorze ciepłowniczym pojawiają się właściwie tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo szybciej zmniejsza koszty, niż zmienia taryfę – ocenia Paweł Skowroński, prezes Zarządu Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA. – Po nowelizacji Prawa energetycznego w 2005 roku możliwe jest osiąganie „uzasadnionego zwrotu z kapitału zaangażowanego w działalność związaną z zaopatrzeniem w ciepło”, ale brakuje jednoznacznych rozporządzeń, które określiłyby, co to właściwie znaczy.

Choć URE stoi na straży zasad utrudniających swobodne funkcjonowanie przedsiębiorstw ciepłowniczych, trzeba pamiętać, że istniejący porządek prawny jest dziełem nie urzędników, ale polityków.

– Prezes URE działa zgodnie z obowiązującym prawem – tłumaczy Witold Cherubin, doradca prezesa URE. – Niestety, to powstało chyba w trochę zbyt dużym pośpiechu i często przenosząc na ciepłownictwo rozwiązania, które sprawdzają się np. w odniesieniu do wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej, a do specyfiki lokalnych rynków ciepła nie pasują.


Monopole bez zysków


Trudno się dziwić, że w takich warunkach znacząca część przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku ciepła znalazła się „pod kreską”. Według badań Izby Gospodarczej „Ciepłownictwo Polskie” (IGCP) w 2001 roku aż 52 proc. przedsiębiorstw związanych z zaopatrzeniem w ciepło odnotowało stratę przy jego sprzedaży, a średnia rentowność netto ciepłownictwa wynosiła +0, 1 proc., brutto zaś +1, 0 proc.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


60 323 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 233 563 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 688 ofert w bazie

2 781 911 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP