Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciężkie czasy branży złomowej

Autor: Jerzy Dudała
13-03-2001 00:00

Nastały ciężkie czasy dla przedsiębiorstw zajmujących się przeróbką i handlem złomem. Wpływ na to miały między innymi złe i stale pogarszające się wyniki ekonomiczno-finansowe polskich hut. W większości odnotowują one ujemne wyniki finansowe oraz nie mają wolnych środków na pokrywanie bieżących zobowiązań za dostarczone surowce.

Na funkcjonowanie rynku złomowego duży wpływ ma sprzedaż za granicę najlepszych klas złomu grubego. Eksport oznacza osiąganie w miarę korzystnych cen oraz satysfakcjonujących terminów zapłaty. Także koszty transportu złomu z zakładów zlokalizowanych na Wybrzeżu lub blisko zachodniej i południowej granicy nie są zbyt wysokie.
- Konsekwencją braku zdolności kredytowych większości hut, których zobowiązania krótkoterminowe sięgają kilku miliardów złotych jest pogorszenie warunków funkcjonowania branży złomowej - ocenia Andrzej Palka, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem, która powstała w 1994 roku i obecnie zrzesza 14 firm posiadających ponad 65% udział w krajowym rynku złomowym. - Opóźnione płatności za dostawy zmuszają firmy złomowe do korzystania z drogich i z reguły trudno dostępnych kredytów bankowych. Wynikające z tego tytułu wysokie koszty finansowe uniemożliwiają osiąganie rentowności pozwalającej na prowadzenie działalności inwestycyjnej, nawet w tak skromnym zakresie, jak wymiana zużytego sprzętu transportowego. Nie wolno przy tym zapominać, że pozyskanie złomu do dalszego przerobu jest często niemożliwe bez natychmiastowej płatności gotówkowej.
Aby przetrwać - producenci złomu zaczęli coraz częściej przyjmować zapłaty za dostawy w formie towarowej. Wielu zdecydowało się odbierać produkty finalne hut i odsprzedawać je . - Rok 2000 zakończyliśmy z wynikiem 1,88 mln zysku netto - mówi Zbigniew Rus, prezes Przedsiębiorstwa Przerobu i Obrotu Złomem Metali HK-Cutiron Sp. z o.o. - Udało się to jedynie dzięki dywersyfikacji dotychczasowej działalności i sprzedaży wyrobów hutniczych. Na samym handlu złomem wyszliśmy praktycznie rzecz biorąc na zero. Jednak nie wszystkie firmy potrafiły sobie poradzić na rynku poszerzając swą działalność o nowe usługi. Konkurencja wśród firm handlowych specjalizujących się w sprzedaży wyrobów stalowych jest duża. - Jeśli nie poprawi się sytuacja polskiego hutnictwa, to przedsiębiorstwa handlujące złomem zostaną niedługo wykupione za symboliczną złotówkę przez firmy z Europy Zachodniej - podkreśla chcący zachować anonimowość prezes jednego z dużych zakładów zajmujących się przeróbką i obrotem złomem. - Polskie huty stoją nad przepaścią i nie mają pieniędzy na to, by płacić firmom złomowym. Wiem, że pogodzenie hut Katowice i Sendzimira to tak, jakby chcieć pogodzić ogień z wodą. Ale jakieś kroki trzeba podjąć. Przemysł stalowy powinien być chroniony przez państwo. W najgorszej sytuacji są pracownicy hut, którzy się łudzą, że ktoś im jeszcze pomoże, ktoś ich obroni. A przecież doskonale wiadomo, że tak się nie stanie. Wiele osób zarządzających firmami złomowymi zwraca uwagę na to, że do tej pory żaden z rządów nie postarał się do końca przeprowadzić restrukturyzacji i prywatyzacji sektora stalowego. Zabrakło konsekwencji, a same zmiany kolejnych programów niczego dobrego nie wniosły. Ciągle się odkrywamy, pokazujemy jakie wyniki osiągają polskie huty. A kiedy potencjalni inwestorzy z zagranicy mają już wszystkie dane - wycofują się z wcześniej przyjętych ustaleń. Wiele osób zatrudnionych w hutnictwie podkreśla, że informacje gospodarcze dotyczące sektora stalowego powinny być chronione. - Przecież teraz oni doskonale zdają sobie sprawę, że nie opłaca się im płacić dużych pieniędzy. Jeszcze trochę poczekają i przejmą polskie huty za symbolicznego dolara - mówi szef jednej z firm złomowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP