Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

CNG - w cieniu podatkowej groźby

Autor: Piotr Apanowicz
04-10-2007 00:00 |  aktualizacja: 04-10-2007 20:00
CNG - w cieniu podatkowej groźby
Istniejące i planowane stacje CNG w Polsce (stan na koniec lipca 2007 r.)

Na polskim rynku funkcjonuje dziś 25 ogólnodostępnych stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG), ale wkrótce może ich być dwa razy więcej. Jednak rozwój tego rynku może zostać całkowicie zahamowany przez jedną decyzję ustawodawcy - wprowadzenie akcyzy.

Wielu ekspertów od lat przewiduje, że punkt zwrotny w rozwoju polskiego rynku sprężonego gazu ziemnego jest tuż tuż i rozpoczęcie prawdziwego boomu na to tanie i ekologiczne paliwo to kwestia najbliższych miesięcy.
Na razie jednak te prognozy jakoś nie chcą się sprawdzić. Problemem jest oczywiście bariera inwestycyjna. Żeby potencjalny użytkownik pojazdu mógł zacząć rozważać zakup instalacji zasilania gazem ziemnym, na rynku musi funkcjonować odpowiednia liczba stacji, gwarantująca swobodne poruszanie się po całym kraju.

Z drugiej strony budowa stacji CNG może się opłacić jedynie wówczas, kiedy będzie z niej korzystała odpowiednia liczba konsumentów.

Przyjęło się uważać, że aby zachęcić kierowców do inwestowania w pojazdy napędzane sprężonym gazem ziemnym, punkty tankowania tego paliwa powinny być rozmieszczone tak, aby odległość między nimi nie przekraczała 50-60 km.

- Według uśrednionych szacunków oznacza to, że w Polsce powinno działać co najmniej 50-70 ogólnodostępnych stacji CNG, oczywiście równomiernie rozmieszczonych przy głównych trasach, żeby podróżujący po kraju nie napotykali problemów z zatankowaniem samochodu - mówi Jan Sas, ekspert rynku CNG z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Jego zdaniem, obecnie jesteśmy zatem dopiero w połowie drogi do stanu, który umożliwi bardziej dynamiczny rozwój rynku CNG. W Polsce działa bowiem zaledwie 25 takich stacji.

W połowie drogi

- Dość dobrze stacjami CNG nasycony jest południowy pas kraju, od Przemyśla i Rzeszowa po Wrocław, a także pas nadmorski, od Słupska, przez Trójmiasto, po Olsztyn. Stosunkowo niewiele jest natomiast stacji sprężania gazu w Polsce centralnej - wylicza Jan Sas.

W jego opinii, przy obecnym tempie inwestowania w nowe stacje przez spółki zależne Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jesteśmy w stanie osiągnąć zakładany poziom w ciągu 2-3 lat.

- To już będzie sieć stacji pozwalająca indywidualnym kierowcom realnie rozważać zakup pojazdu napędzanego CNG, a to jest niezbędne, aby wykorzystanie tego paliwa w Polsce stało się choć w przybliżeniu tak powszechne, jak gazu płynnego - podsumowuje ekspert.
Istniejące i planowane stacje CNG w Polsce (stan na koniec lipca 2007 r.)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP