Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co z tą energetyką?

Autor: (DC)
05-04-2006 00:00
Co z tą energetyką?
Proponowana struktura polskiego sektora energetycznego

28 marca rząd przyjął "Program dla elektroenergetyki" ? dokument, na który czekano od kilku lat.

Główne cele programu:
- Obniżka kosztów wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej poprzez zwiększenie efektywności działania przedsiębiorstw energetycznych w wyniku zastosowania mechanizmów rynkowych w wytwarzaniu oraz skutecznej regulacji działalności sieciowej;

- Wzrost bezpieczeństwa energetycznego i wzrost niezawodności dostaw energii elektrycznej dla odbiorców, zapewniony przez budowę odpowiednio silnych struktur organizacyjnych firm energetycznych;

- Realizacja zrównoważonego rozwoju gospodarki poprzez ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko zgodnie z zobowiązaniami Traktatu Akcesyjnego i dyrektywami Unii Europejskiej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.

Będzie drożej

W dokumencie rządowym przypomniano, że średnia hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce kształtuje się od kilku lat na poziomie około 140 zł za MWh. Jednakże ceny na niewielkim, obejmującym około 30 proc. produkcji konkurencyjnym rynku energii, kształtują się poniżej 120 zł za MWh. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne kształtują się na poziomie 160-220 zł za MWh dla odbiorców indywidualnych oraz dla małych i średnich odbiorców przemysłowych. Całkowity koszt energii dla takich odbiorców wynosi więc 300-360 zł za MWh.

Zdaniem autorów programu będą pojawiać się tendencje do zwiększania się w Polsce cen energii elektrycznej oraz opłat za jej przesyłanie i dystrybucję, które będą wynikać z konieczności budowy nowych mocy wytwórczych ze względu na wyeksploatowanie znacznej części majątku wytwórczego, spełnienia wymogów ograniczenia emisji CO2, SO2, NOx oraz pyłów i budowy nowych linii przesyłowych oraz rozwoju sieci dystrybucyjnych, szczególnie w rejonach wiejskich.

Według rządu, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, należy w ciągu najbliższych pięciu lat liczyć się z podwyżką cen energii elektrycznej o co najmniej 15-20 proc., czyli do poziomu 160-170 zł za MW oraz wzrostem opłat przesyłowych i dystrybucyjnych o 5-10 proc. do poziomu 180-240 zł za MWh.

W dokumencie zauważono, że rosnące szybko zapotrzebowanie na energię elektryczną, przy starzejącym się majątku wytwórczym, przesyłowym i dystrybucyjnym, może prowadzić do pogarszania się bezpieczeństwa energetycznego oraz obniżenia niezawodności dostaw energii dla odbiorców, o ile nie zostaną usunięte ograniczenia administracyjne w lokalizacji inwestycji oraz nie będą przekazywane sygnały cenowe wskazujące na opłacalność inwestycji.
Proponowana struktura polskiego sektora energetycznego  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP