PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co z tym węglem?

Autor: Jerzy Dudała
26-10-2012 00:00
Co z tym węglem?

Spadek cen węgla i popytu, kurcząca się renta geograficzna i wysokie koszty produkcji. Przyszłość polskiego górnictwa musi budzić obawy.

Na zwałach przykopalnianych znajduje się przeszło 6 mln ton węgla, ale kłopoty ze zbytem to niejedyny problem polskiego górnictwa. Wygląda na to, że branża odczuje boleśnie nadchodzącą falę spowolnienia.

W roku 2011 do Polski sprowadzono ponad 15 mln ton węgla z importu, głównie z Rosji. Stanowi to ok. 20 proc. całości wydobycia węgla kamiennego w polskich kopalniach w roku ubiegłym. Przy czym w odniesieniu do produkcji węgla energetycznego udział ten to już 25 proc. Importowany węgiel był dotychczas zagospodarowywany przez rozpędzoną polską gospodarkę i stanowił uzupełnienie niewystarczających możliwości produkcyjnych polskiego górnictwa. Ale gospodarka hamuje...

Za osiem miesięcy 2012 roku import kształtuje się na poziomie około 7,5 mln ton. Trudno powiedzieć, ile węgla z zagranicy trafi do Polski do końca roku. Raczej nie grozi nam zbliżenie się tego importu do poziomu ubiegłorocznego.

Ale zmiana ta nie wynika z konkurencyjności węgla krajowego, lecz z faktu zmniejszenia zapotrzebowania na energię przez wyraźnie tracącą rozpęd polską gospodarkę.

Przy zmniejszającym się popycie można dostrzec nowe tendencje na rynku. Główni importerzy decydują się na budowę własnych sieci detalicznych i silniejsze zakorzenienie na polskim rynku opałowym. Spadek zainteresowania węglem z Rosji w Chinach spowodował nadwyżkę podaży i tym samym agresywniejszą ekspansję na rynkach zagranicznych.

Szacuje się, że prawie jedna czwarta węgla opałowego używanego w gospodarstwach domowych może pochodzić z importu.

Dotychczasowy atut polskich producentów węgla w postaci renty geograficznej zaczyna być dyskusyjny.

Granica opłacalności nabywania węgla z importu stale i nieuchronnie przesuwa się w kierunku południowym.

Z wysokości Warszawy przeniosła się ona na wysokość Łodzi, co sprawia, że centralna część kraju w całości znalazła się w "strefie importu".

Opłacalności wydobycia nie sprzyjają też globalne trendy cenowe. Ceny węgla spadły od początku roku, uwzględniając indeks ARA, o ok. 20 procent, do średnio 90 dolarów za tonę. Przy czym należy podkreślić, że ceny węgla rosyjskiego w sprzedaży spotowej na granicy (nieopartej o umowy długoterminowe) zawsze oscylowały na poziomie 90-95 proc. indeksu ARA.

Cena węgla rosyjskiego na granicy wynosi aktualnie około 280 zł netto za tonę, co przy średnim jednostkowym koszcie produkcji w polskim górnictwie 297,9 zł/tonę (dane resortu gospodarki za okres styczeń-czerwiec br.) pokazuje, jak bardzo trudno będzie konkurować z węglem zza granicy.

Tymczasem koszty wydobycia w polskim górnictwie nieuchronnie rosną, m.in. na skutek coraz trudniejszych warunków geologicznych i licznych zagrożeń naturalnych. Koniecznością stają się inwestycje w nowe, bardziej opłacalne rozwiązania i technologie.

Tyle że przy utrzymaniu aktualnych trendów pieniędzy na inwestycje niemal na pewno zabraknie.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 775 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 170 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 715 ofert w bazie

2 782 171 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP