PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co za szkoda... górnicza

Autor: Jarosław Latacz
18-12-2005 00:00
Co za szkoda... górnicza

Jakie szkody może wywierać wydobycie węgla? Ile rzeczywiście kosztuje ich usuwanie? Na to pytanie jak najszybciej będą musiały znaleźć odpowiedź przedsiębiorstwa górnicze. Dotychczas stosowana metoda szacowania szkód, polegająca na porównaniu do wcześniej ponoszonych wydatków, przestaje odpowiadać współczesnym wymaganiom.

Szkody spowodowane wydobyciem węgla mogą być gigantyczne. Aby się o tym przekonać, wystarczy pojechać na przykład do Bytomia, gdzie zabytkowe kamienice rozsypują się jedna po drugiej, jak domki z kart. Pojawiające się nagle na polach jeziora, czy opadające o kilka metrów całe połacie miast, to jednak nie tylko problem starych dzielnic.
Niedawno o naprawienie szkód wystąpiła do Kompanii Węglowej spółka eksploatująca śląski odcinek autostrady A4, który remontować trzeba było jeszcze przed oddaniem drogi do użytku. Sprawa jest w sądzie i na razie nie wiadomo, jak się zakończy. Na pewno jednak już powiedzieć można, że szkody górnicze staną się znaczącym obciążeniem firm w trakcie prowadzenia wyceny ich wartości.

– Szkody górnicze są elementem kosztów ponoszonych przez kopalnie i na ich pokrycie muszą być tworzone odpowiedniej wielkości rezerwy – mówi dr Marian Wcisło, właściciel Biura Rachunkowego Rafin z Sosnowca. – Widać jednak wyraźnie, że nasze prawo wymaga w tym zakresie pilnej nowelizacji, bo na razie to, co będzie, jest tylko funkcją tego, co już było.

Szkody górnicze mierzone są bowiem metodą porównawczą. Krótko mówiąc, zakłada się, że na likwidację szkód wydać trzeba będzie w kolejnych latach mniej więcej tyle samo co poprzednio. Doświadczenia światowe mówią jednak, że jest to metoda daleka od doskonałości.


Szacunek i dotacja


– Szkody górnicze to na pewno znacząca pozycja w kosztach i może mieć wpływ na dokonaną wycenę przedsiębiorstwa – twierdzi Wcisło.

W 2005 r. środki budżetowe, przyznane na naprawianie szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, wynoszą 65 mln zł. Dodatkowo na naprawianie szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego przyznano środki w wysokości 60 mln zł przeznaczonych do wykorzystania do 30.06.2005 r.

Rozdział pieniędzy dokonany został w oparciu o przyjęte „Kryteria przyznawania dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie naprawiania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego w 2005 r.”. W okresie 9 miesięcy br. minister gospodarki i pracy podpisał umowy o finansowanie naprawiania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego z 7 podmiotami na kwotę 65 mln zł. Dotacja przekazywana jest podmiotom w formie miesięcznych zaliczek, po przedłożeniu miesięcznych sprawozdań z wykorzystania dotacji i realizacji zadań za okres poprzedni oraz wniosków o wypłacenie zaliczki w wysokości wynikającej z aktualnego zakresu naprawiania szkód.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP