PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Controlling operacyjny, a TAG

Autor: Jacek Michalski*
18-05-2001 00:00

Każdy podejmujący działalność gospodarczą w warunkach gospodarki rynkowej zakłada, że będzie ją prowadził bardziej efektywnie niż konkurenci. Praktyka zarządzania potwierdziła, że skuteczną metodą efektywności przedsiębiorstwa jest controlling. Firma TAG od kilku lat zajmuje się wdrażaniem systemu controllingu. W ciągu tych kilku lat wypracowała procedurę jego wdrażania.

Pierwszym etapem jest analiza warunkująca wdrożenie budżetowania, która obejmuje analizę przedsiębiorstwa w celu rozpoznania możliwości, terminu i harmonogramu wdrożenia systemu budżetowania w konkretnym przedsiębiorstwie oraz analizę struktury organizacyjnej oraz systemu ewidencji kosztów i przychodów.
Analiza struktury organizacyjnej
Fundamentem systemu budżetowania jest daleko idąca decentralizacja zarządzania w przedsiębiorstwie. Dlatego dla prawidłowego funkcjonowania systemu niezbędne jest stworzenie struktury organizacyjnej umożliwiającej spełnienie powyższych wymagań, przypisanie kosztów i przychodów do miejsc ich powstawania oraz wprowadzenie pełnej odpowiedzialności za koszty i przychody. Oznacza to, że budżetowanie i kontrola w warunkach decentralizacji odbywają się w ramach ośrodków odpowiedzialności za koszty lub przychody (rachunku odpowiedzialności). Celem rachunku odpowiedzialności jest takie grupowanie kosztów i przychodów w poszczególnych ośrodkach odpowiedzialności, aby było możliwe przypisanie powstałych odchyleń konkretnym osobom.

Analiza stosowanego systemu ewidencji kosztów
W każdym przedsiębiorstwie ważną funkcję spełnia system rachunkowości. Dlatego niezbędne jest stworzenie takiego systemu kont, który umożliwi szybką konfrontację planu z aktualnymi danymi i szybkie reagowanie na niepożądane odchylenia. Podstawą rachunkowości zarządczej (controllingu) jest rachunek kosztów według miejsc powstawania, odpowiadający na pytanie, gdzie koszty powstają. Model ewidencji i rozliczania kosztów powinien być kompatybilny ze strukturą organizacyjną i utworzonymi ośrodkami odpowiedzialności.
Drugim etapem jest wdrożenie systemu controllingu. Czas wdrożenia controllingu jest uzależniony od trzech czynników - 1) wniosków z raportu z powyższej analizy, 2) momentu startu wdrożenia, 3) determinacji zarządu firmy.
Zazwyczaj wyniki analizy wykazują, że struktura organizacyjna odbiega od stanu rzeczywistego. - Nie ma jasno określonych kompetencji i odpowiedzialności, plan kont zespołu "5" nie pokrywa się ze strukturą organizacyjną, konta miejsc powstawania kosztów są silnie zagregowane. Wniosek jest jeden - należy opracować nową strukturę organizacyjną i nowy plan kont zespołu "5". Trzecim istotnym elementem jest determinacja zarządu dla wdrożenia controllingu. Jak praktyka wykazała, podczas wdrożenia controllingu napotyka się na ogromny opór ze strony pracowników, a przecież cała koncepcja controllingu opiera się na zaangażowaniu, kreatywności i przekonaniu samych pracowników. Cokolwiek byśmy chcieli zrobić bez poparcia i zaangażowania pracowników firmy skończy się niepowodzeniem. Dlatego niesamowicie istotnym elementem w pierwszym etapie wdrożenia jest silne poparcie zarządu oraz sukcesywne przełamywanie oporu ludzi.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP