Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Coraz wolniej poprawiamy efektywność energetyczną

Autor: Dariusz Ciepiela
01-04-2015 15:44 |  aktualizacja: 06-04-2015 09:55
Coraz wolniej poprawiamy efektywność energetyczną

foto: shutterstock

Z efektywnością energetyczną w Polsce jest coraz lepiej, ale tempo zmian spadło. Wskaźnik energochłonności naszej gospodarki jest wciąż wyższy od średniej unijnej.

Energochłonność polskiego PKB obniżała się systematycznie w latach 2003-2012 - wynika z raportu "Efektywność wykorzystania energii w latach 2002-2012" przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny i Krajową Agencję Poszanowania Energii.
Największy wzrost efektywności energetycznej (4-5 proc.) nasza gospodarka osiągnęła w latach 2007-2009. W pozostałych latach tempo to wynosiło około 2 proc. rocznie.

Pomimo poprawy efektywności energetycznej w Polsce, wciąż jest ona mniejsza niż w krajach UE. Energochłonność pierwotna PKB Polski, liczona z korektą klimatyczną i wyrażona w cenach stałych z roku 2005, z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, była w 2011 r. wyższa o 18 proc. od średniej europejskiej. Jednocześnie była lepsza o 25 punktów procentowych niż w roku 2000.

W całej pierwszej dekadzie tego wieku tempo jej zmniejszania było w Polsce dwukrotnie wyższe niż w Unii Europejskiej. Poprawa jest więc znacząca. Ale dystans pomiędzy Polską a najefektywniejszymi gospodarkami Europy - wciąż pozostaje spory.

Nieco mniejszą różnicę (14 proc. między Polską a średnią dla UE-27) statystycy odnotowują w przypadku energochłonności finalnej PKB. Wynika to z tego, iż relacja pomiędzy zużyciem finalnym a pierwotnym jest w Polsce niższa od średniej unijnej.

Koniec premii

- Spadek tempa wzrostu efektywności energetycznej, jaki jest widoczny w Polsce od kilku lat, to typowa tendencja, którą obserwuje się w krajach będących w fazie transformacji gospodarczej - ocenia prof. Tadeusz Skoczkowski, kierownik Zakładu Racjonalnego Użytkowania Energii na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. - Wyczerpaliśmy już proste zasoby efektywności energetycznej, odcięliśmy premię związaną z restrukturyzacją przemysłu i przejściem od przemysłu energochłonnego do tworzenia w większym stopniu dochodu narodowego poprzez usługi. Wykorzystaliśmy proste zasoby i czekamy na wykorzystanie zasobów bardziej kosztownych.

Trwa dyskusja nad sposobami wsparcia dla działań związanych z poprawą efektywności energetycznej. Skoczkowski podpowiada, że wpierw należy się zastanowić, które przedsięwzięcia związane z efektywnością energetyczną wymagają wsparcia, a które mogą być realizowane w wyniku działań rynkowych.

Takiego rozeznania w Polsce nie mamy. Można sądzić, że ok. 50 proc. działań spłaca się sama i czas zwrotu takich przedsięwzięć jest akceptowalny z poziomu dyrektorów finansowych większości przedsiębiorstw i w sektorze publicznym. Pozostaje druga część działań, które musimy uruchomić systemami wsparcia - m.in. za pomocą pieniędzy publicznych.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP