Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

CRM (2) Krzysztof Szubert*

Autor:
18-05-2001 00:00

Na polskim rynku dostępnych jest obecnie około 30 różnej klasy systemów CRM, zarówno bardzo zaawansowanych i nakierowanych na konkretny profil odbiorcy, jak i systemów mniejszych. Przeważajšcš częœć oferty stanowiš zaawansowane i bardzo drogie systemy CRM przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw. Z drugiej strony znajdujemy w ofertach systemy małe i mało elastyczne, bardziej przypominajšce klasę narzędzi PIM (Personal Information Management) niż CRM. Powstała zatem pewna istotna luka w ofercie dla przedsiębiorstw małych i œrednich, które w Polsce przeważajš i majš generalnie największy potencjał wzrostu. Zastosowanie w ich działalnoœci tego typu rozwišzań może przynieœć szybkie i wymierne korzyœci. Dobrze dobrany i wdrożony CRM to wzrost sprzedaży o 15-20%.
Z pierwszego okresu wzmożonych kontaktów z firmami zainteresowanymi zakupem w perspektywie kilku miesięcy systemu klasy CRM, wynika, że nawet duże firmy często nie sš przygotowane do ponoszenia wysokich kosztów zwišzanych z wdrażaniem zaawansowanych systemów CRM. Poszukujš zatem rozwišzań mniejszych i znacznie tańszych. Należy pamiętać, że proces decyzyjny i czas wdrożenia systemów drogich (ok. 5000 USD/stanowisko) jest znacznie dłuższy od czasu implementacji systemów bardziej masowych i jednoczeœnie do dziesięciokrotnie tańszych.
Generalnie "czas" na systemy CRM przyjedzie w drugim - trzecim kwartale bieżšcego roku. Potencjalna iloœć wszystkich wdrożeń różnej klasy systemów CRM w Polsce w br. to 50-70. W najbliższych latach prognozuje się 100-procentowy wzrost wydatków poniesionych w skali roku przez firmy na zakup systemów CRM. Szacujemy, że wartoœć rynku systemów CRM w Polsce w roku 2001, wyniesie kilkadziesišt milionów dolarów.
* Krzysztof Szubert zajmuje stanowisko General Managera w Connect Distribution.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP