PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

CSR w fazie rozruchu

Autor: Ireneusz Chojnacki
05-11-2010 00:00
CSR w fazie rozruchu
Jakie korzysci odnosi przedsiebiorstwo ze stosowania zasad społecznej odpowiedzialnosci

Rozmowa z Jackiem Kuchenbekerem, menedżerem w zespole zarządzania ryzykiem firmy Deloitte.

- Jaki obraz firm energetycznych działających w Polsce wyłania się z badania na temat ich społecznej odpowiedzialności?
- Obraz firm z branży energetycznej nie różni się znacząco od tego, który widzimy, gdy dokonujemy analizy poświęconej społecznej odpowiedzialności w przypadku ogółu dużych firm działających w Polsce.

Z jednej strony bowiem władze firm z branży energetycznej w przeważającej większości postrzegają się jako społecznie odpowiedzialne, z drugiej zaś skala ujawnień istotnych informacji, które o tej odpowiedzialności miałyby świadczyć, jest bardzo ograniczona. Wiele z nich podejmuje wprawdzie różnego rodzaju inicjatywy, w tym adresowane do szerokiej opinii publicznej, które mają charakter odpowiedzialny społecznie. Zasługuje to oczywiście na uznanie. Nie zmienia to jednak faktu, że część spośród tych działań może być traktowana jedynie jako element dodatkowy w stosunku do tego, czym powinny się one legitymować w obszarze CSR.

Kompleksowe podejście, budowane z uwzględnieniem koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz z udziałem interesariuszy, to nadal sprawa przyszłości. Nadal bowiem tym, co w pierwszej kolejności jest dostrzegane, są korzyści o charakterze wizerunkowym, które wysuwają na pierwszy plan krótkoterminową perspektywę zaangażowania przedsiębiorstw w tym obszarze.

- Jest coś, co wyróżnia firmy energetyczne spośród firm innych branż w postrzeganiu korzyści ze stosowania zasad społecznej odpowiedzialności?

- Tym, co je wyróżnia - choć nie powinno to dziwić - jest duże znaczenie przypisywane korzyściom w obszarze ochrony środowiska, zarówno tym mającym przełożenie na koszty i przychody przedsiębiorstwa, jak i tym, które oznaczają dostrzegalną poprawę stanu środowiska naturalnego. Wprawdzie ochrona środowiska plasuje się nadal za korzyściami wizerunkowymi, to jednak trudno nie dostrzec pozytywów związanych z takim właśnie postrzeganiem wpływu i znaczenia CSR.

Warto ponadto zauważyć, że znacząco mniejsze - w zestawieniu z ogółem spółek - grono firm z branży energetycznej dostrzega korzyści w postaci lojalności po stronie klientów. Może się to wiązać ze specyfiką branży i jej dzisiejszym poziomem rozwoju w Polsce. Oznaczać jednak może również większą powściągliwość po stronie zarządów co do wpływu podejmowanych przez nie inicjatyw społecznie odpowiedzialnych za wybory dokonywane przez klientów. Dopiero w dalszej kolejności spółki wskazują na korzyści w postaci wzrostu udziału w rynku, większej lojalności pracowników czy też pozytywnego wpływu na proces rozwoju kraju w sposób zrównoważony.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Jakie korzysci odnosi przedsiebiorstwo ze stosowania zasad społecznej odpowiedzialnosci  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP