Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cyfryzacja, ale jak?

Autor: Marta Witkowska
06-07-2014 07:59 |  aktualizacja: 06-07-2014 09:04
Cyfryzacja, ale jak?
<b>Rafał Trzaskowski, <br />
minister administracji i cyfryzacji</b><br /><br />

- Administracja ma być jak najbliżej obywatela. W obszarze cyfryzacji gotowe już strategie przetłumaczymy na konkretne rozwiązania. (...) Rolą MAC jest usuwanie barier w rozwoju gospodarki elektronicznej. Chodzi o bariery prawne, infrastrukturalne (związane z dostępem do sieci) czy mentalnościowe (związane z rozwojem umiejętności cyfrowych). Ale naszym priorytetem jest też ułatwianie obywatelom kontaktu z administracją m.in. poprzez wspieranie rozwoju e-usług. Wiele z nich jest już dostępnych - możemy przez internet założyć firmę, płacić podatki, sprawdzać dane pojazdu (CEPiK). Działa e-rejestracja dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, można też on-line potwierdzić prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia w NFZ (eWUŚ). Niedługo będzie można zgłosić zbiórkę publiczną. <b>Piotr Podleśny, <br />
prezes spółki Atena</b><br /><br />

- Pod względem dostępności nowoczesnych technologii Polska jest poza pierwszą setką w rankingu globalnego indeksu konkurencyjności. Trudno wyobrazić sobie, abyśmy zdołali dogonić państwa europejskie w inny sposób niż poprzez powszechny dostęp do nowych technologii. <br />
<br />
Szeroko zakrojona cyfryzacja gospodarki pozwoli nam na dynamiczny rozwój, na przeskoczenie pewnego etapu w rozwoju. Szansą dla poprawy efektywności gospodarki może być dostęp do szerokopasmowego internetu, tym samym dostęp do nowoczesnych technologii biznesowych. Znakomitej poprawie ulegnie dostęp do informacji, w tym także do wymiany informacji biznesowej między firmami - możliwe będą elektroniczne rozliczenia on-line, zdalne dostępy do informacji - takich np. jak stany magazynowe producent, raporty analityki sprzedaży itp.

Wszyscy są zgodni tylko co do jednego - głównym celem cyfryzacji jest podniesienie konkurencyjności gospodarki. Jak to zrobić? W tej kwestii panuje pluralizm poglądów.

Trudno dziś jednoznacznie ocenić stan cyfryzacji państwa. Rząd chwali się mnogością programów finansowania z różnych linii. Pojawia się ePUAP i Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który wyznacza kurs na lata 2014-20. Eksperci w swych ocenach wskazują jednak na brak spójnej linii postępowania precyzującej kierunki przepływu pieniędzy i powiązania wydatków między przedsięwzięciami.
Mimo stopniowego wzrostu, poziom cyfryzacji administracji publicznej w Polsce nadal jest niższy niż średnia dla Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi UN E-Government Survey indeks rozwoju e-administracji sytuował nas w 2012 r. na 47. miejscu spośród 190 badanych krajów (w ramach UE na 24.). Badany przez Komisję Europejską poziom zaawansowania dostępnych e-usług publicznych w Polsce również jest poniżej unijnej średniej. Na przełomie 2011 i 2012 r. z e-administracji korzystało ponad 90 proc. przedsiębiorstw (zatrudniających 10 lub więcej osób) oraz 48 proc. obywateli. 16 proc. obywateli wysyłało przez internet wypełnione formularze - przy średniej UE 29,5 proc. Cel Europejskiej Agendy Cyfrowej wyznaczony na rok 2015 to 25 procent.

E-popyt rośnie

W ubiegłym roku Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji po raz kolejny przeprowadziło badania "e-Administracja w oczach internautów". Wnioski? Sukcesywnie przybywa osób, które chcą załatwiać sprawy urzędowe przez internet. Chęć skorzystania z tego rodzaju usług potwierdziło 35 proc. użytkowników sieci (o 4 punkty procentowe więcej niż w roku 2012), a 62 proc. zamierza skorzystać w przyszłości.

Niemal 53 proc. badanych korzystających z e-administracji pozytywnie oceniło swoje doświadczenia. Ten wskaźnik powinien wzrosnąć. 11 maja br. weszły w życie ważne zapisy nowelizacji ustawy o informatyzacji, które ułatwią obywatelom załatwianie urzędowych spraw drogą elektroniczną.

Po pierwsze, z drogi elektronicznej nie zawrócimy na papier. Po drugie, nowe przepisy wspierają rozwój e-usług dla obywateli. Usługi, które można załatwić drogą elektroniczną, mają być udostępniane przez urzędy na ePUAP. Jednocześnie obywatelowi łatwiej będzie złożyć e-pismo - urzędy mają udostępnić elektroniczne skrzynki podawcze - ESP, czyli miejsca do przyjmowania e-korespondencji. Taka korespondencja odbywa się przy użyciu podpisu potwierdzonego profilem zaufanym albo bezpiecznym podpisem elektronicznym kwalifikowanym certyfikatem - mówi Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP