PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czas gruntownych zmian

Autor: Rozmawiała: Marcelina Gołębiewska
05-07-2005 00:00
Czas gruntownych zmian
Uważam, że prywatyzacja Orlenu zostanie dokończona nieprędko. Politycy nie będą chcieli pozbyć się wpływu na spółkę - pomimo, że strategiczne procesy w najważniejszych spółkach, w tym w Orlenie, pozwoli kontrolować ustawa o złotym wecie.

Jeżeli pomysłu Orlenu będą zbieżne z poglądami naszych partnerów, będziemy zainteresowani współpracą. Jeżeli jednak zaprezentowane przez nas projekty nie będą interesujące dla innych, zrealizujemy je samodzielnie.

Jeżeli pomysły Orlenu będą zbieżne z poglądami naszych partnerów, będziemy zainteresowani współpracą. Jeżeli jednak zaprezentowane przez nas projekty nie będą interesujący dla innych, zrealizujemy je samodzielnie - rozmowa z Igorem Chalupcem, prezesem PKN Orlen.

Orlen, Grupa Lotos, PGNiG i Nafta Polska podpisały dzisiaj (rozmowa odbyła się 17 czerwca – red.) wynegocjowane podobno już w kwietniu porozumienie o współpracy, dotyczącej pozyskania dostępu do złóż. Nie podano jednak żadnych jego szczegółów. Orlen zresztą już dwa lata temu podpisał z PGNiG dokument o współpracy w zakresie wydobycia. Jakie znaczenie dla Orlenu będzie miało porozumienie zawarte teraz?
– Przede wszystkim mamy nadzieję, że realizacja ewentualnych wspólnych projektów będzie przebiegała w szybszym tempie niż negocjowanie porozumienia. Porozumienie jest wyrazem intencji czterech ważnych podmiotów, które chcą coś wspólnie zrobić. Z drugiej strony, nie ograniczamy się wzajemnie – jeżeli którakolwiek ze stron będzie chciała zrealizować jakiś projekt samodzielnie, porozumienie nie będzie przeszkodą. Porozumienie to wyraźna deklaracja, choć trudno dzisiaj przesądzić, jak prędko zaowocuje konkretnymi działaniami. Jeżeli pomysły Orlenu będą zbieżne z poglądami naszych partnerów, będziemy zainteresowani współpracą. Jeżeli jednak zaprezentowane przez nas projekty nie będą interesujące dla innych, zrealizujemy je samodzielnie.

Jeżeli PKN Orlen jest zdeterminowany, żeby uzyskać dostęp do złóż ropy, to czy chce te złoża traktować zaopatrzeniowo, czy wyłącznie „kapitałowo” – jako instrument zwiększenia wartości spółki i jej siły w negocjacjach dotyczących importu ropy, która może być przerabiana w Płocku?

– W naszej strategii do 2009 roku wspomnieliśmy o kierunku rozwoju, jakim jest upstream (wydobycie – red.). Kiedy przyszedłem do Orlenu, upstreamem zajmowała się tu tylko jedna osoba. Mówimy więc o zbudowaniu całej struktury niemal od podstaw. Obecnie równolegle analizujemy dwie koncepcje. Jeżeli mówimy o złożach, z których ropę można przerabiać w Płocku, to ze względu na uzyskiwane przychody i marże rafineryjne najatrakcyjniejsze byłyby dla nas złoża rosyjskie. Drugi kierunek to inwestycje o charakterze kapitałowym, „swapowane” ropą ze złóż rosyjskich.

To znaczy, że Orlen otrzymał od rosyjskich firm naftowych propozycje współpracy w obszarze wydobycia?

– Mamy takie sygnały.

Sygnatariusze porozumienia o złożach nie powiedzieli, ile chcą i mogą wydać na budowanie upstreamu. Ile jest gotów wydać PKN Orlen na stworzenie od zera własnego wydobycia?
Uważam, że prywatyzacja Orlenu zostanie dokończona nieprędko. Politycy nie będą chcieli pozbyć się wpływu na spółkę - pomimo, że strategiczne procesy w najważniejszych spółkach, w tym w Orlenie, pozwoli kontrolować ustawa o złotym wecie.

Jeżeli pomysłu Orlenu będą zbieżne z poglądami naszych partnerów, będziemy zainteresowani współpracą. Jeżeli jednak zaprezentowane przez nas projekty nie będą interesujące dla innych, zrealizujemy je samodzielnie.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP