PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czas ograniczonego zaufania instytucji finansowych do branży stalowej

Autor: Renata Dudała
23-09-2010 00:00
Czas ograniczonego zaufania instytucji finansowych do branży stalowej
<b>Krzysztof Kalicki<br>
prezes zarządu Deutsche Bank Polska SA<br><br>
Nadal nerwowo</b><br><br>

Nadal nerwowo Nastroje inwestorów są zmienne i rynek reaguje bardzo nerwowo na złe wiadomości, co się przekłada na przesunięcie popytu w kierunku mniej ryzykownych aktywów i wzrostu marż kredytowych. <br><br>

Niepewność związana z casusem Grecji spowodowała ostatnio wzrost marż kredytowych o 50 bps. Popyt na bardziej ryzykowne aktywa wraca bardzo wolno. Zmienny schemat rynku będzie się utrzymywać co najmniej przez dwa lata.

Instytucje rynku finansowego powoli nabierają przekonania, że hutnictwo to sektor z perspektywami. To jednak nie koniec kłopotów finansowych wielu firm branży stalowej.

Branża stalowa wyszła z kryzysu okaleczona. Wiele firm poniosło straty, co oczywiście nie pozostało bez wpływu na zaostrzenie polityki banków wobec hutnictwa.
- Teraz jest lepiej, ale trzeba pamiętać, że hutnictwo nigdy nie było doceniane przez banki - przypomina Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno- Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza. - Inwestycje w hutnictwie są drogie i czasochłonne. Nie zwracają się tak szybko, jak w przypadku innych branż. Ponadto procedura uzyskania środków jest zazwyczaj bardzo długa. I jak sądzę, nigdy nie doczekamy się sytuacji, w której to banki będą się zwracać do firm hutniczych z ofertą. Mimo to widać poprawę w relacjach firm hutniczych, banków i instytucji finansujących.

Przykładem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Z pomocy agencji mogą skorzystać firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, często zagrożone upadłością lub likwidacją. Podstawowym wymogiem udzielenia pomocy jest zgoda Komisji Europejskiej, a następnie przygotowanie planu restrukturyzacji, którego celem jest uzdrowienie firmy. Ogółem w latach 2005-09 przeznaczono dla firm 1,8 mld złotych.

Krzysztof Trofiniak, prezes zarządu Huty Stalowa Wola, zapewnia, że u progu kryzysu sytuacja huty nie odbiegała w niczym od sytuacji innych firm. Załamanie na światowych rynkach finansowych, a potem spowolnienie w realnej gospodarce, dotkliwie odbiło się na branży stalowej.

Dotyczyło to zwłaszcza finansowania produkcji, która wymaga zaangażowania znacznych nakładów. W tym roku sytuacja jest zdecydowanie lepsza. Nastąpiło ożywienie rynku, szczególnie wschodniego, który dla huty jest podstawowym kierunkiem dostaw. Huta Stalowa Wola skorzystała z pożyczki Agencji Rozwoju Przemysłu. Pożyczka udzielona przez ARP została przeznaczona na sfinansowanie produkcji i zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej rakiet Langusta.

- Największe obawy mają firmy eksportujące - podkreśla Trofiniak. - Rynek nie jest stabilny. To nie jest stały wzrost popytu, nadal występują wahania rynku. Zagrożeniem jest też wahanie kursu walut.

Firmy mają ponadto kłopoty z płynnością finansową. Liczę, że rynek się ożywi, zwłaszcza rynek wschodni. Szansą dla wielu firm są inwestycje związane z wydobyciem i transportem gazu oraz ropy naftowej. To dobrze będzie rokować także dla naszej firmy. Zawsze po kryzysie przychodzi przecież hossa.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
<b>Krzysztof Kalicki<br>
prezes zarządu Deutsche Bank Polska SA<br><br>
Nadal nerwowo</b><br><br>

Nadal nerwowo Nastroje inwestorów są zmienne i rynek reaguje bardzo nerwowo na złe wiadomości, co się przekłada na przesunięcie popytu w kierunku mniej ryzykownych aktywów i wzrostu marż kredytowych. <br><br>

Niepewność związana z casusem Grecji spowodowała ostatnio wzrost marż kredytowych o 50 bps. Popyt na bardziej ryzykowne aktywa wraca bardzo wolno. Zmienny schemat rynku będzie się utrzymywać co najmniej przez dwa lata.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP