Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czego boją się energetycy?

Autor: Dariusz Ciepiela
11-10-2009 00:00 |  aktualizacja: 11-10-2009 17:49
Czego boją się energetycy?
Jakie są główne bariery rozwoju elektroenergetyki (średnia ważona odpowiedzi)

W energetyce rośnie świadomość konieczności rewolucyjnych zmian, zarówno w sferze technicznej, jak i pracowniczej. Główne czynniki sprawcze zmian w firmach energetycznych to wymagania środowiskowe, tendencje na rynku oraz regulacje prawne. Wola właściciela jest mniej ważna...

Firma doradcza BPI Polska w latach 2006-08 przeprowadziła badania mające na celu przeanalizowanie restrukturyzacji firm energetycznych na podstawie przypadków sześciu przedsiębiorstw, spośród których cztery zostały sprywatyzowane: Vattenfall Heat Polska, EC Kraków, Dalkia Poznań ZEC i EC Wybrzeże, a dwa pozostają we władaniu spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa: EC Bydgoszcz oraz EC Lublin-Wrotków. Wyniki opublikowano w raporcie "Energetyka zawodowa wobec wyzwań ludzkich i organizacyjnych".
W badaniach sporo miejsca poświęcono wyzwaniom firm energetycznych w najbliższych latach. Aż 90 proc. ankietowanych wskazało, że będzie to budowa nowych mocy wytwórczych, z czego 70 proc. ankietowanych uznaje to za główne wyzwanie, przed którym stoją ich zakłady.

Kolejne miejsce w rankingu priorytetów uzyskuje lepszy system wynagrodzeń, stosunkowo wysoko znalazły się inne kwestie pracownicze. Jako bardzo istotne zostały ocenione wiedza i umiejętności zatrudnionych oraz pozyskanie nowych pracowników. Na wysokich miejscach znalazły się takie wyzwania, jak zwiększenie sprawności wytwarzania oraz spełnienie wymogów środowiskowych.

Zdaniem autorów, te wyniki pokazują, iż w energetyce rośnie świadomość konieczności dokonania rewolucyjnych zmian, zarówno w sferze technicznej, jak i pracowniczej. Nie wystarczy już modernizacja istniejącego majątku, konieczne jest podjęcie zakrojonego na szeroką skalę programu inwestycyjnego w zakresie technicznym. W sferze pracowniczej następuje w percepcji uczestników bardzo silne przewartościowanie priorytetów. Ze zmian ilościowych, opartych o odejścia i wydzielenia, przechodzą do zmian jakościowych, dla których podstawę będzie stanowić lepszy system wynagradzania, a krytyczną sprawą staje się pozyskanie "świeżej krwi", czyli nowych pracowników.

Autorzy badań podkreślają, że uzyskane odpowiedzi w tym obszarze niewiele się różnią pomiędzy różnymi kategoriami pracowników ani w zależności od własności spółek.

Kwestia wiedzy i umiejętności pracowników uzyskuje w badaniach (jako wyzwanie na przyszłość) wyższy priorytet w spółkach prywatnych niż w publicznych.

Ankietowani jako na główne czynniki sprawcze zmian w swoich spółkach wskazują na wymagania środowiskowe, tendencje na rynku oraz regulacje prawne. Właściciele, traktowani jako siła sprawcza zmian, znajdują się dopiero na czwartym miejscu. Zatem z trzech kluczowych czynników zmian, dwa osadzone są w roli, jaką państwo pełni wobec sektora: regulacyjnej i nakazowej.
Jakie są główne bariery rozwoju elektroenergetyki (średnia ważona odpowiedzi)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP