Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy biopaliwa mają przyszłość?

Autor: Anna Bytniewska
09-12-2012 10:28
Czy biopaliwa mają przyszłość?

Bruksela chce się wycofać ze wspierania produkcji niektórych biopaliw. Co ten zwrot oznacza dla branży w Polsce?

Politycy europejscy doszli do wniosku, że produkowanie biopaliw z roślin spożywczych przynosi ludzkości więcej strat niż korzyści. Biznes ma inne zdanie.
Dla firm, które rozwój związały z produkcją biopaliw czy też surowców na potrzeby tej branży, nowe pomysły Komisji Europejskiej oznaczają trudne czasy. Czy to zmierzch ery biopaliw?

Tych pochodzenia roślinnego na pewno tak.

- Musimy inwestować w biopaliwa, które przynoszą rzeczywiste ograniczenie emisji i nie konkurują z żywnością - podkreśla Connie Hedegaard, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu.

Komisja proponuje ograniczenie do 5 proc. do 2020 r. zużycia biopaliw roślinnych w ogóle paliw wprowadzanych do obrotu na rzecz biopaliw drugiej (produkowane z odpadów rolniczych) i trzeciej generacji (produkowane m.in. z alg morskich). Zapowiada też, że po 2020 r. skończy się wsparcie dla biopaliw pochodzących z upraw żywnościowych i paszowych. Nowe wytwórnie mają emitować już mniej gazów cieplarnianych.

Minimalny próg ograniczenia emisji KE podniosła do 60 proc. Chce też ograniczyć ilość gruntów uprawnych i lasów przekształcanych w tereny pod produkcję surowców roślinnych dla sektora biopaliwowego.

I obiecuje zachęty dla śmiałków, którzy zdecydują się inwestować w biopaliwa II i III generacji.

Polskie i europejskie firmy branży krytykują pomysły Brukseli.

- Komisja całkowicie zignorowała swój projekt dotyczący budowy rynku biopaliw w UE, ukierunkowany na rozwój produkcji rolniczej i poprawę parytetu dochodowego rolników oraz uniezależnianie się od importowanych kopalnych paliw mineralnych na rzecz własnych paliw odnawialnych z surowców rolnych - twierdzi Lech Kempczyński, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Rafineria Trzebinia należąca do PKN Orlen wydała 160 mln zł na budowę wytwórni estrów metylowych (biodiesla dodawanego do oleju napędowego) o wydajności 100 tys. ton. Do tej sumy dodaje nakłady poniesione przez rolników i handlowców na tworzenie lub modernizację bazy surowcowej dla produkcji komponentów biopaliw. Należące do Aleksandra Gudzowatego i Zbigniewa Komorowskiego firmy dysponują dużymi wytwórniami biodiesla, ale także bioetanolu dodawanego do benzyn. Obaj biznesmeni myślą o wejściu w produkcję biopaliw drugiej i trzeciej generacji, ale to przyszłość.

W Unii Europejskiej w ciągu ostatnich kilku lat przedsiębiorcy zainwestowali w produkcję biopaliw około 14 mld euro. Sektor zatrudnia w Europie ponad 100 tys. osób. W Polsce, zdaniem Kempczyńskiego, trzeba byłoby się spodziewać ubytku co najmniej kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy.

Koncerny paliwowe są zdania, że trzeba ustalić narodowy cel wskaźnikowy (NCW - udział biopaliw w paliwach transportowych) na stałym, odpowiadającym unijnym kryteriom poziomie.

- Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby ustalenie wskaźnika na poziomie z roku 2012, czyli 5,65 proc. Przemysł biopaliwowy mógłby utrzymać poziom produkcji z roku bieżącego - przekonuje Mateusz Cabak z biura prasowego Grupy Lotos.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP