Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy ekologia może się opłacać?


05-12-2002 00:00

Rozmowa z Adamem Kołodziejskim,
dyrektorem ds. technicznych PROINSTAL SJ

- Powszechnie uważa się, że działania proekologiczne powodują wzrost kosztów produkcji. Czy Pana zdaniem możliwe jest pogodzenie ekologii z ekonomią w przemyśle?
- Z pewnością tak, wiele inwestycji proekologicznych wbrew powszechnym opiniom powoduje obniżenie kosztów produkcji. Przykład stanowią inwestycje związane z modernizacją systemów grzewczych zmierzające do obniżenia kosztów ogrzewania. Energetyka cieplna nierozerwalnie związana jest z ekologią.

Większość działań mających na celu ograniczenie zużycia energii wpływa jednocześnie na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery powstałych w wyniku spalania paliw.

Problem stanowią natomiast koszty inwestycji, które niejednokrotnie przewyższają możliwości finansowe przedsiębiorstw, z uwagi na zbyt wysoki koszt kredytów komercyjnych. Tutaj zaczyna się rola państwa, która posiada odpowiednie instrumenty w celu pobudzenia takich inwestycji.

- Wiele mówiono w ciągu ostatnich lat o dofinansowaniu z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czy Pana zdaniem środki przeznaczone na modernizację faktycznie wspierają działania proekologiczne w zakresie modernizacji energetyki cieplnej?

- Z naszego doświadczenia wynika, iż znaczna ilość przeprowadzonych w ostatnich latach modernizacji w województwie śląskim nie miałaby szansy realizacji gdyby nie środki z WFOŚ i GW w Katowicach, w postaci dotacji lub niskooprocentowanych pożyczek. Działalność WFOŚ i GW przyczynia się nie tylko do poprawy stanu środowiska naturalnego, ale w sposób praktyczny pokazuje, jaki wpływ na gospodarkę ma dostęp do tanich kredytów.

Środki WFOŚ i GW w tym przypadku przeznaczone są wyłącznie na inwestycje, dają z jednej strony zatrudnienie, z drugiej podnoszą poziom infrastruktury technicznej przedsiębiorstw.

- Powszechnie uważa się, że środki z tego typu instytucji są nieosiągalne dla większości przedsiębiorstw, z uwagi na bariery biurokratyczne. Czy podziela Pan ten pogląd?

- Na całym świecie funkcjonują podobne zasady przydzielania pożyczek, aby je otrzymać należy przedstawić biznesplan i wykazać możliwości realizacji inwestycji i przyszłego zwrotu pożyczki. Przypuszczam, że podstawowym problemem jest tutaj brak kompetencji działów inwestycyjnych w niektórych przedsiębiorstwach, nie zaś niechęć urzędów. Jeśli mówimy o WFOŚ i GW to zasady udzielania pożyczek są bardzo jasno określone. W energetyce cieplnej biznesplanem jest audyt energetyczny potwierdzający celowość przedsięwzięcia.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP