Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy energetyka zrealizuje ambitne plany inwestycyjne?

Autor: Tomasz Elżbieciak
18-09-2012 00:00
Czy energetyka zrealizuje ambitne plany inwestycyjne?
Najbardziej zaawansowane projekty energetyczne Projekty energetyczne w początkowej fazie przetargów Pozostałe planowane inwestycje energetyczne Technologie energetyczne – plusy i minusy dla inwestora

Rok 2012 zapisze się w historii jako początek realizacji programu odbudowy mocy w polskiej energetyce. Czy jednak plany grup energetycznych są zbyt optymistyczne?

Za symboliczną dla polskiej energetyki można uznać datę 15 lutego 2012 roku. Wówczas podpisano rekordowej wielkości kontrakt na budowę dwóch bloków węglowych o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (PGE). Jego wartość opiewa na przeszło 9,4 mld zł netto i ma go zrealizować konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa. Co prawda prace w Opolu wciąż nie mogą ruszyć pełną parą z powodu kłopotów z uchyloną decyzją środowiskową, ale inwestor wykazuje determinację, aby te trudności pokonać.
W kwietniu 2012 r. podpisano umowę na kolejną, choć już o wiele mniejszą inwestycję w Stalowej Woli, gdzie Tauron wspólnie z PGNiG-iem budują blok gazowy o mocy 449 MW. Swojego wykonawcę, konsorcjum Hitachi Power Europe oraz Polimeksu-Mostostalu, ma już blok węglowy 1000 MW w Elektrowni Kozienice (Enea). Pod koniec 2011 roku podpisano także umowę, w ramach której Alstom dostarczy dla EDF maszynownię i kotłownię na potrzeby nowego bloku węglowego 900 MW w Elektrowni Rybnik.

Wśród najbardziej zaawansowanych, dużych projektów energetycznych, których wykonawcy mogą zostać wyłonieni do końca 2012 roku, najczęściej wskazuje się na bloki klasy 1000 MW w Jaworznie, Ostrołęce i Elektrowni Północ, a także 500 MW we Włocławku i Turowie.

Eksperci ostrzegają, że nie można już dłużej odkładać inwestycji, gdyż ryzyko deficytu mocy w systemie energetycznym w 2016 r., biorąc pod uwagę m.in. planowane wyłączenia wyeksploatowanych mocy, pozostaje realnym zagrożeniem.

A jednak blackout?

- Nawet w przypadku znaczącego przyspieszenia programu inwestycyjnego w energetyce pozostaje problem głębokości deficytu mocy, który może się pojawić - uważa Jerzy Łaskawiec, prezes Fabryki Kotłów Sefako, i dodaje, że powód takiej sytuacji jest prosty. Energetykę, jak to określa Łaskawiec, przesunięto z działu "gospodarka narodowa" do działu "wolny rynek", na którym każde przedsięwzięcie musi przynieść określone zyski. Tymczasem inwestycje w energetyce, których koszty często liczone są w wielu miliardach złotych, nie zwracają się łatwo, gdyż są to projekty długoterminowe, przynoszące zysk po wielu latach.

- W inwestycjach energetycznych brakuje większego zaangażowania państwa, które mogłoby być mocniejszym gwarantem tych inwestycji, ich swoistym patronem - ocenia Łaskawiec.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP