PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy Europa przyjmie nowe cele klimatyczne?

Autor: Dariusz Ciepiela, Ireneusz Chojnacki
19-03-2014 06:42 |  aktualizacja: 19-03-2014 07:09
Czy Europa przyjmie nowe cele klimatyczne?

Komisja Europejska zaproponowała pod koniec stycznia nowe cele polityki klimatycznej i chce, by zostały przyjęte już w marcu. Część państw UE, w tym Polska, sprzeciwia się tym planom.

Komisja Europejska 22 stycznia br. zaproponowała nowy pakiet energetyczno-klimatyczny określający cele na rok 2030. Jego głównym postulatem jest 40-proc. redukcja emisji gazów cieplarnianych poniżej poziomu z 1990 r. Roczna redukcja mieszcząca się w "pułapie" dotyczącym emisji w sektorach objętych europejskim systemem handlu emisjami (EU ETS) zwiększy się z 1,74 proc. obecnie do 2,2 proc. po 2020 r. Emisje z sektorów nieobjętych EU ETS, zdaniem Komisji, powinny zostać ograniczone o 30 proc. poniżej poziomu z 2005 r., przy czym działania te będą rozdzielone równomiernie pomiędzy państwa członkowskie. Zaproponowano również wiążący na całym obszarze Unii Europejskiej cel w dziedzinie produkcji energii ze źródeł odnawialnych wynoszący co najmniej 27 proc.
Komisja stawia także na ambitne cele dotyczące efektywności energetycznej, których jednak nie doprecyzowano. KE stwierdziła tylko, że rola efektywności energetycznej w ramach opracowanych na 2030 r. będzie rozważana w trakcie przeglądu dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (do końca tego roku).

Zaproponowano również reformę EU ETS. Komisja proponuje ustanowić rezerwę stabilności rynkowej na początku kolejnego okresu handlu uprawnieniami do emisji CO2 w 2021 r. Rezerwa miałaby rozwiązać problem nadwyżki uprawnień do emisji, która powstała w ostatnich latach i jednocześnie podnieść odporność systemu na poważne zaburzenia poprzez automatyczne dostosowanie podaży uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji.

- Pomimo opinii, że nic ambitnego Komisji nie uda się ustalić, udało nam się - komentowała styczniowe propozycje Connie Hedegaard, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu. - Redukcja emisji na poziomie 40 proc. jest najbardziej efektywnym celem związanym z kosztami energii dla UE i bierze pod uwagę odpowiedzialność globalną. Europa musi oczywiście kontynuować swoje stanowisko w kwestii źródeł odnawialnych. Dlatego jest to takie ważne, że udało się Komisji przedstawić wiążący cel na poziomie UE. Jeżeli inne regiony byłyby równie ambitne w sprawach klimatu, świat byłby dziś w lepszej kondycji.

Obawy i rozczarowania

W Polsce, tak jak przy poprzednich próbach zaostrzania polityki klimatycznej, pojawiły się opinie, że propozycje KE są szkodliwe.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP