PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy można rozliczyć stratę spółki przejmowanej?

Autor: Michał Dachowski
16-10-2007 00:00

Strat podatkowych przedsiębiorców przejmowanych nie rozlicza się w dochodach (stratach) podmiotów przejmujących. Reguła ta wynika bezpośrednio z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Istnieje jednak "furtka" pozwalająca spółce przejmującej na rozliczenie straty spółki przejmowanej.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop), jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych (tzw. skrócony rok podatkowy). Odrębnymi przepisami są natomiast przede wszystkim przepisy ustawy o rachunkowości (urach). Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 4 urach księgi rachunkowe zamyka się w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, w szczególności na dzień wpisu do rejestru tego połączenia. Zatem dzień wpisu połączenia do rejestru będzie dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych, a tym samym końcem roku podatkowego podatnika (spółki przejmowanej). Konieczne więc będzie złożenie zeznania podatkowego, a jeżeli spółka przejmowana uzyskała nadwyżkę kosztów nad przychodami w zeznaniu tym zostanie wykazana strata. Przy czym należy zauważyć, że w skutek połączenia przez przejęcie spółka przejmowana przestaje istnieć.
Czy zatem spółka przejmująca, będąca następcą prawnym spółki przejmowanej, ma prawo rozliczyć stratę spółki przejmowanej przy okazji ustalania własnego dochodu (straty)?

Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 4 updop przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Tak samo, przy ustalaniu straty nie uwzględnia się w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe (art. 7 ust. 4 updop).

Reasumując, należy dojść do wniosku, że strata powstała w podmiocie przejmowanym (tj. spółce przejmowanej) nie podlega rozliczeniu w podmiocie przejmującym (tj. spółce przejmującej). Przy czym mówiąc o stracie należy mieć na myśli stratę, o której mowa w art. 7 ust. 2 updop, czyli nadwyżkę kosztów uzyskania przychodów nad przychodami, osiągniętą w roku podatkowym. Strata w powyższym rozumieniu dotyczy więc tylko sytuacji, gdy spółka przejmowana ma obowiązek zamknąć księgi rachunkowe, a zatem ma obowiązek zakończyć rok podatkowy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


28 032 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

724 051 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP