Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy samorządy podołają nowej perspektywie unijnej?

Autor: Piotr Toborek
30-07-2015 07:54 |  aktualizacja: 30-07-2015 08:13
Czy samorządy podołają nowej perspektywie unijnej?

foto: andrzejwawok.com, Paweł Pawłowski / Żelazna Studio, Michał Oleksy, Eliza Madej

Aquaparki, stadiony i nowe chodniki już mamy. Pieniądze z nowej unijnej perspektywy mają być wydawane na działania innowacyjne i rozwój. Samorządy muszą ściślej współpracować z biznesem i nauką. Czy potrafią?

W unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-20 władze wojewódzkie będą miały do rozdysponowania 31,3 mld euro, czyli 14 mld euro więcej niż w perspektywie 2007-13. Ale czy miasta i gminy skorzystają z tego w takim samym stopniu jak w latach 2007-14?
Z jednej strony bowiem do województw trafi aż 40 proc. środków, które otrzyma Polska, z drugiej - inne są unijne priorytety, mają być wspierane innowacyjność, nowoczesność, nie będzie już wielkich pieniędzy na aquaparki, stadiony, inwestycje turystyczne czy kulturalne. Siłą rzeczy, łatwiej będzie pozyskiwać dotacje przedsiębiorstwom, uczelniom, instytucjom badawczym, trudniej gminom czy powiatom.

Zdaniem Jacka Protasa, prezesa Związku Województw RP, dla samorządowców będzie to okres dużo trudniejszy niż poprzednia perspektywa.

- Warunki, które postawiła KE, są bardziej restrykcyjne i bardzo mocno ukierunkowane na wzrost gospodarczy i na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw - mówi Protas. - Ale musimy uznać ten kierunek za słuszny i zrobić wszystko, aby wykorzystać każdą złotówkę na wzrost naszej gospodarki.

Inwestuj z głową

Wiceminister infrastruktury Paweł Orłowski twierdzi, że ze środków w perspektywie 2014-20 samorządy skorzystają bardziej niż w poprzedniej i nie ma mowy o jakiejkolwiek ich dyskryminacji jako beneficjentów.

- To w miastach są zlokalizowane instytuty badawczo-rozwojowe, uczelnie wyższe, ośrodki akademickie i przedsiębiorcy, którzy przede wszystkim wdrażają innowacje do realnego życia gospodarczego - wyjaśnia Orłowski.

Miasta skorzystają nie tylko dzięki dofinansowaniu działających na ich terenie firm i instytucji, mogą także być bezpośrednimi beneficjentami unijnych środków. Rozwój innowacyjności miast mogą wesprzeć nie tylko środki regionalne, ale także te z krajowych programów, jak choćby Infrastruktura i Środowisko (27,5 mld euro) czy Polska Cyfrowa (2,3 mld euro).

Za unijne pieniądze samorządy będą mogły unowocześniać e-administrację, wprowadzać elektroniczne usługi w służbie zdrowia, tworzyć inteligentne systemy zarządzania komunikacją, budować linie tramwajowe oraz wspierać przedsiębiorczość i działania prospołeczne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP