Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy stać nas na unijne standardy?

Autor: Marcin Król
19-11-2001 00:00

Zdaniem ekspertów, nakłady na inwestycje proekologiczne w Polsce mają charakter stabilny. Rośnie nasza ekologiczna świadomość, ale to za mało, by przeskoczyć unijne bariery. Dane są wciąż niezmienne - potrzeba nam około 20 lat aby móc myśleć o sprostaniu unijnym wymogom w zakresie ochrony środowiska oraz bagatela, około -100 mld złotych.

Są to koszty szacunkowe. Bez prowadzenia szczegółowych badań nie da się jednoznacznie ocenić wielkości kosztów ponoszonych w związku z wdrażaniem prawa ochrony środowiska Unii Europejskiej przez poszczególne instytucje i grupy społeczne, podobnie jak nie da się ocenić kto odniesie największe korzyści z realizacji programu dostosowawczego.
Realizacja programu dostosowawczego nie będzie na pewno procesem łatwym ze względu na wysokość kosztów niezbędnych do poniesienia dla zrealizowania wszystkich zaplanowanych inwestycji. Wielkość nakładów inwestycyjnych na wdrożenie ekologicznego "acquis" Unii Europejskiej ocenia się na ponad 30 mld euro. Około 60% tych kosztów będą musiały ponieść instytucje publiczne, zaś za wdrożenie wielu przepisów odpowiedzialne będą samorządy lokalne.
Chociaż nie przewiduje się zmiany struktury finansowania ochrony środowiska (nadal w znacznym stopniu będzie ona wspierana przez fundusze ekologiczne), niezbędne stanie się poszukiwanie nowych źródeł finansowania ekologicznych inwestycji. Tymi źródłami będą np.: opłaty produktowe i depozytowe oraz szersze wykorzystanie źródeł komercyjnych. W 40% koszty obciążą podmioty gospodarcze. Dlaczego? Otóż polski system wspierania inwestycji proekologicznych ze źródeł publicznych będzie musiał być dostosowany do wymagań unijnych, co spowoduje wzrost kosztów inwestycji ekologicznych, prowadzonych przez te podmioty.
Czy pieniądze, którymi dysponuje budżet z myślą o ochronie środowiska zbliżają nas do unijnych standardów? Jeśli z analiz wynika, że przy najbardziej prawdopodobnym scenariuszu potrzeba nam na to 20 lat, to raczej trudno o optymizm. W ustawie budżetowej na rok 2001 na zadania realizowane w ramach ochrony środowiska przeznaczono środki w wysokości 158.218 tys. złotych oraz w rezerwie 4.441 tys. złotych z myślą programie "Budowa i uregulowanie własności gruntów w parkach narodowych: Białowieskim, Gorczańskim, Kampinowskim i Ujście Warty". Z tych właśnie środków finansowane są takie działy jak: leśnictwo, działalność usługowa, administracja publiczna, obrona narodowa, oświata i wychowanie, gospodarka komunalna i ochrona środowiska oraz ogrody botaniczne i zoologiczne oraz naturalne obszary i obiekty chronionej przyrody.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP