PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy UE powinna przewodzić światu w redukcji CO2?

Autor: Dariusz Ciepiela
25-07-2010 00:00
Czy UE powinna przewodzić światu w redukcji CO2?
Emisje CO2 - dane za 2007 r. Źr. Międzynarodowa Agencja Energetyczna <b>Filip Thon prezes RWE Polska</b>

Europa to za mało Ograniczenie emisji CO<sub>2</sub> o 20 lub nawet 30 proc. przez Unię Europejską jest generalnie możliwe, ale ma sens tylko przy spełnieniu odpowiednich warunków w skali całego świata. Globalna emisja CO<sub>2</sub> wynosi obecnie ok. 28 mld ton rocznie, z czego kraje Unii emitują ok. 4 mld ton, czyli tylko ok. 15 proc. Aby walka ze zmianami klimatycznymi na świecie mogła mieć szanse powodzenia, Unia Europejska musi zachęcić kraje spoza UE do podjęcia porównywalnych zobowiązań w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W przeciwnym razie światowa emisja CO<sub>2</sub> do 2030 roku może sięgnąć poziomu 50 mld ton.

Unia musi zatem podejmować swoje zobowiązania dotyczące redukcji emisji bardzo rozważnie, bacznie obserwując to, co robią inne kraje. Wiele państw nie ma żadnych reguł i ograniczeń dotyczących emisji CO<sub>2</sub>, co przy jednostronnym zaostrzeniu polityki klimatycznej przez UE może skutkować pogorszeniem konkurencyjności jej gospodarek, względnie przenoszeniem produkcji energochłonnych gałęzi przemysłu z krajów UE do innych państw, w których regulacje klimatyczne są mniej restrykcyjne. 
<b>Connie Hedegaard komisarz Unii Europejskiej ds . klimatu</b>

Musimy być ambitni Zmiany klimatyczne pozostają największym wyzwaniem naszych czasów, naszego pokolenia. Niebezpieczne zmiany klimatyczne mogą wystąpić już w 2050 r., jeżeli nie wcześniej, czyli za czasów wielu obecnie żyjących ludzi.

Badania gospodarcze wskazują, że nie stać nas na kontynuację dotychczasowego "wpompowywania" gazów cieplarnianych do atmosfery. Niekontrolowane zmiany klimatyczne mogą kosztować co najmniej 5 proc. globalnego rocznego PKB, a na dłuższą metę nawet 20 proc. i więcej.

Dla kontrastu - koszt zatrzymania globalnego ocieplenia przed osiągnięciem niebezpiecznych poziomów jest znacznie niższy - około jednego procenta światowego PKB. Jak widać, wczesne działania stanowią opłacalną alternatywę.

Rozwój niskoemisyjnej gospodarki światowej został również uznany w Europie i wielu innych krajach za główną strategię wyjścia z kryzysu gospodarczego. Przyspieszanie przejścia do niskoemisyjnej gospodarki stanowi podstawę strategii Europa 2020, zmierzającej do inteligentnego i zrównoważonego wzrostu sprzyjającemu włączeniu społecznemu.

Budowanie niskoemisyjnej gospodarki stanowi wielkie wyzwanie, lecz jest także ogromną szansą gospodarczą, jeżeli realizacja będzie przebiegać w sposób rozsądny. Europa musi szybko skorzystać z tej szansy, ponieważ Stany Zjednoczone, Chiny i inne kraje dają wyraźnie do zrozumienia, że zamierzają się stać liderami. (...) Skuteczne podjęcie kwestii zmian klimatycznych wymaga ambitnego i wszechstronnego porozumienia globalnego. Dlatego podejmujemy ogromne wysiłki, aby je wypracować. A to z kolei wymaga nieustannego kierownictwa ze strony Unii Europejskiej. Najbardziej zdecydowane kierownictwo, jakie możemy zapewnić, polega na tym, aby uczynić Europę regionem najbardziej przyjaznym dla klimatu.

Dla mnie jest to ambicją na pięć lat mojej kadencji. Podążając za przykładem, dokonamy poprawy perspektyw globalnego porozumienia i utrzymania przewagi gospodarczej Europy nad naszymi konkurentami. Ponieważ w mojej opinii nie ma wątpliwości, że będzie to jeden z obszarów, na którym w nadchodzących latach konkurencja będzie niezmiernie zacięta. Dlatego dla mnie polityka klimatyczna nie dotyczy tylko samego klimatu. Dotyczy także pobudzenia wzrostu, tworzenia miejsc pracy i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Dodatkowe dobrowolne i ograniczone do krajów Unii obciążenia w walce ze zmianami klimatu budzą obawy przemysłu i niektórych krajów członkowskich. Czy UE powinna przewodzić światu w redukcji CO2?

Pomysł podniesienia celu emisyjnego dla Europy nie został przyjęty aplauzem. Propozycja Connie Hedegaard, komisarz Unii Europejskiej ds. klimatu, aby UE jednostronnie zobowiązała się do redukcji emisji CO2 o 30 proc., sprawiła, że reszta świata z jeszcze większym zainteresowaniem przygląda się polityce energetycznej UE, ale nie zamierza iść w jej ślady.
26 maja 2010 r. Hedegaard przedstawiła komunikat Komisji Europejskiej, w którym zaprezentowano możliwości jednostronnego zobowiązania UE do redukcji emisji CO2 do roku 2020 o 30 proc. w stosunku do roku 1990. Jednocześnie komisarz nie opowiedziała się jednoznacznie za przyjęciem tego celu w UE, głównie ze względu na nacisk ze strony Francji i Niemiec. Kraje te stoją na stanowisku, że mogłyby zdecydować się na wsparcie celu 30 proc. tylko w przypadku, gdy inne kraje spoza UE również podejmą podobne zobowiązania.

Za zwiększeniem celów UE opowiadają się m.in. Wielka Brytania i Holandia.

Możemy więcej?

- W komunikacie Komisji wskazano, że zwiększenie unijnego celu redukcji emisji do 30 proc. w porównaniu z rokiem 1990 jest możliwe technicznie. Komisja wskazuje, że skutkiem kryzysu gospodarczego, koszt osiągnięcia obecnego celu 20 proc. spadł do poziomu 48 miliardów euro rocznie (do roku 2020), co stanowi 0,32 proc. przewidywanego PKB (w roku 2020) - wyjaśnia Ewa Gąsiorowska, główny specjalista ds. regulacji w Vattenfall Poland.

Przypomina, że w czasie, kiedy uzgadniano Pakiet klimatyczny, szacowano, że koszt ten może wynieść około 70 miliardów euro rocznie. Według Komisji Europejskiej, osiągnięcia redukcji o 30 proc. mogłoby kosztować 11 miliardów euro więcej niż pierwotnie zakładano przy przyjęciu Pakietu przy szacowaniu kosztu 20 proc. redukcji.

Kryzys spowodował także, że ceny pozwoleń na emisję w ramach wspólnotowego systemu handlu pozwoleniami na emisję (EU ETS) znacznie spadły, a należy pamiętać, że to wysokie ceny pozwoleń na emisję miały spowodować, że opłacalne stanie się inwestowanie w technologie niskowęglowe i generalnie w rozwój tzw. zielonych technologii.

Komisarz ostrzegła, że ceny pozwoleń nie muszą się automatycznie zwiększyć, kiedy kryzys ekonomiczny w Europie się zakończy, co ma skutkować brakiem zachęt dla zielonych inwestycji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP