PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Daleko do rynku

Autor: Dariusz Ciepiela
10-05-2013 14:25 |  aktualizacja: 10-05-2013 14:54
Daleko do rynku

Szefowie państw Unii Europejskiej zapowiadali, że do roku 2015 powstanie jednolity, europejski rynek energii elektrycznej. Przeszkody prawne i infrastrukturalne odsuwają realizację tego projektu...

Na początku roku 2011 szefowie państw Unii Europejskiej przyjęli założenia, zgodnie z którymi do 2015 r. ma się zakończyć budowa wewnętrznego rynku energii UE, który zapewni swobodny przepływ gazu i prądu między krajami, co zlikwiduje problem izolowanych wysp energetycznych, jak kraje bałtyckie czy Malta.
Postępy w realizacji tego celu, choć wolno, jednak następują. Günther Oettinger, komisarz UE ds. energii, zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy zrobiono wiele kroków w kierunku wspólnego, unijnego rynku energii.

Przyjęto pakiet na rzecz infrastruktury energetycznej, który ustanawia korytarze na potrzeby europejskiej infrastruktury energetycznej oraz dąży do przyspieszenia procesu uzyskiwania zezwoleń. Komisja Europejska szacuje, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat potrzeba będzie około 200 miliardów euro na budowę gazociągów i sieci elektroenergetycznych.

Szczegóły tych planów wyglądają następująco: 140 miliardów euro na systemy przesyłowe wysokiego napięcia i aplikacje dotyczące magazynowania i inteligentnych sieci; 70 miliardów euro na gazociągi, magazynowanie, terminale LNG oraz infrastrukturę w zakresie zwrotnego przesyłu (w celu umożliwienia przepływu gazu w obu kierunkach), a także 2,5 miliarda euro na infrastrukturę transportową CO2. Obecnie prowadzona jest identyfikacja priorytetowych projektów infrastrukturalnych.

Pierwsza ogólnoeuropejska lista europejskich projektów ma powstać do 31 lipca 2013 r. Przyjęto rozporządzenie REMIT, którego celem jest wykrywanie i zapobieganie przed wykorzystywaniem informacji wewnętrznych i innych form nadużyć na rynku, które zakłócając procesy cenotwórcze, mogą przełożyć się na nieuzasadnione wzrosty cen.

Urzędy regulacyjne wydały koncesje blisko pięćdziesięciu operatorom systemów przesyłowych, tworząc prawdziwie niezależną ich sieć, obejmującą całą Europę, która ma służyć wszystkim dostawcom na jednakowych zasadach.

Komisja Europejska powołała Grupę Koordynacyjną ds. Energii Elektrycznej, która odbyła już kilka posiedzeń celem przedyskutowania takich zagadnień jak bezpieczeństwo dostaw energii.

Komisja prowadzi ścisłą współpracę z kilkoma państwami członkowskimi w zakresie stopniowego znoszenia regulowanych cen detalicznych, z jednoczesnym projektowaniem systemu, który będzie skutecznie chronił konsumentów będących w najtrudniejszej sytuacji bez zakłócania funkcjonowania rynku.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

 SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP