PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Darmowe limity emisji CO2 czekają na plany inwestycyjne energetyki, ale już niedługo

Autor: Ireneusz Chojnacki
16-03-2011 00:00
Darmowe limity emisji CO2 czekają na plany inwestycyjne energetyki, ale już niedługo
- Jestem za wolnym wariantem redukcji emisji CO2, mniej obciąża on społeczeństwo, dając jednocześnie realne szanse na niskoemisyjne inwestycje. Komisji nie chodzi niestety o zrównoważony rozwój, lecz o wysoką cenę CO2 -  uważa prof. Krzysztof Żmijewski. Stanisław Tokarski, prezes Południowego Koncernu Energetycznego, obawia się, że do planu inwestycyjnego nie będzie mógł zaliczyć inwestycji w elektrownię, którą buduje obok starej elektrowni, ale której nie wyłączy na drugi dzień po oddaniu nowej...

Na ostateczne przygotowanie planu inwestycji, którymi energetyka ma zapłacić za darmowe uprawnienia do emisji CO2 na lata 2013-20, zostało siedem miesięcy. Gra idzie o konkurencyjność polskiej gospodarki.

Starzejące się elektrownie, struktura paliwowa elektroenergetyki czy niedorozwinięte sieci energetyczne to problem całej gospodarki. Identycznie jest w przypadku prawa elektroenergetyki do darmowych uprawnień do emisji CO2 na lata 2013-20. Czas rzeczywiście nas goni. Jeśli Bruksela odrzuci nasz plan inwestycji, to w 2013 roku może dojść do skokowego wzrostu cen energii elektrycznej.
- Uzyskanie derogacji dotyczącej przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2 dla elektroenergetyki na lata 2013-20 byłoby opłacalne dla gospodarki, bo w takim przypadku elektrownie nie musiałyby od razu, czyli od 2013 roku, kupować 100 proc. uprawnień do emisji i dzięki temu ceny energii elektrycznej rosłyby wolniej - mówi Zygmunt Parczewski z firmy doradczej EnergSys.

Derogacje albo szok

O darmowe uprawnienia do emisji CO2 dla elektroenergetyki na lata 2013-20 mogą się starać m.in. takie kraje, w których w 2006 roku ponad 30 proc. energii elektrycznej było wytworzone z paliwa kopalnego jednego rodzaju, a PKB na mieszkańca w cenach rynkowych nie przekroczył 50 proc. średniego PKB na mieszkańca w cenach rynkowych w Unii.

Ten warunek oprócz Polski spełniają także Czechy, Węgry, Bułgaria i Rumunia.

Elektrownie z krajów, którym derogacje zostaną przyznane, zamiast kupować od 2013 roku 100 proc. uprawnień do emisji CO2 na aukcjach, znaczną ich część na początku będą otrzymywać bezpłatnie. W 2013 roku mają otrzymać za darmo uprawnienia do 70 proc. przeciętnej emisji rocznej z lat 2005-07.

Następnie ten wskaźnik ma maleć aż do zera w 2020 roku. W przypadku Polski znaczy to tyle, że uzyskując derogacje, energetyka może w 2013 roku, według prognoz, dostać darmowe uprawnienia do około 56 proc. rzeczywistych emisji, a potem coraz mniej.

Tak czy owak, od 2008 roku wiadomo było, że warunkiem przyznania elektrowniom darmowych uprawnień będzie zatwierdzenie przez Komisję Europejską wniosku derogacyjnego. Zostało nam już tylko siedem miesięcy na jego złożenie do Komisji. Prognozy na temat tego, co się stanie, gdyby derogacji nie udało się uzyskać, są ponure.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP