Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dekada w Unii Europejskiej - jaki jest bilans?

Autor: Adam Sofuł
19-04-2014 08:34 |  aktualizacja: 19-04-2014 08:35
Dekada w Unii Europejskiej - jaki jest bilans?
Fot. Fotolia

Po dekadzie w Unii Polska wyrosła na znaczącego gracza na kontynencie - twierdzą zwolennicy. Pozostajemy w europejskim przedsionku i prędko z niego nie wyjdziemy - mówią malkontenci. Który bilans jest prawdziwy?

O tym, że członkostwo w Unii Europejskiej wiązało się z cywilizacyjnym awansem Polski, zgadzają się nawet niegdysiejsi eurosceptycy. Nie sprawdziły się przestrogi, że nasz kraj zatraci tożsamość, a polska gospodarka padnie w zderzeniu z konkurencją firm z krajów znacznie wyżej rozwiniętych.
Nasi przedsiębiorcy stanęli do konkurencji bez kompleksów. I - w znakomitej większości - wygrali.

Brukselka

Zwolennicy Unii, mówiąc o korzyściach z członkostwa, wskazują na fundusze unijne, czyli to, co były już wicepremier Waldemar Pawlak nazywał "wyciskaniem brukselki". Nie bez racji. W tej pierwszej unijnej dekadzie do Polski napłynęło 61 mld euro (netto, po odliczeniu wpłacanej do unijnego budżetu składki - stan na styczeń 2014 r.), które - wraz z wkładem własnym - przełożyły się na wielomiliardowe inwestycje, choćby w setki kilometrów autostrad.

Tak w oczach przeciętnego Kowalskiego kształtuje się wizerunek Unii jako dobrej ciotki, która z Brukseli sypie miliardami. Ba, w dużej mierze taki punkt widzenia przyjmuje również rząd - skoro największym sukcesem urzędującego gabinetu są skuteczne negocjacje na temat unijnego budżetu, a podstawową strategią gospodarczą - absorbcja wynegocjowanych unijnych funduszy.

- Dzięki pieniądzom unijnym realizujemy największy od setek lat plan inwestycyjny. Z budżetu unijnego na lata 2004-06 i na 2007-13 otrzymaliśmy ponad 100 mld euro bezzwrotnej pomocy w ramach unijnej polityki spójności oraz na wsparcie rolnictwa, rozwój obszarów wiejskich i rybołówstwa. Z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności zostało zrealizowanych, bądź jest w trakcie realizacji, prawie 140 tys. projektów o łącznym budżecie ponad 350 mld zł i wsparciu z UE na kwotę ponad 200 mld zł. Średnio na jedną osobę w Polsce Unia przekazała nam ok. 5400 zł - wylicza Jerzy Kwieciński, były wiceminister infrastruktury.

Trudno wzgardzić miliardami, ale...

Prof. Stanisław Gomułka podkreśla przy każdej okazji, że unijne fundusze na gospodarkę stanowią zaledwie 10 proc. krajowych nakładów inwestycyjnych.

- To ważny, ale tylko dopalacz naszej przedsiębiorczości - wskazuje Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu.

- Żadne pieniądze - czy państwowe, czy unijne - nie zastąpią działania ludzi. Wzrost gospodarczy powstaje dzięki mądrym inwestycjom w prorozwojowe projekty i dzięki pracy ludzi - dodaje prof. Witold Orłowski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP