Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dla logistyków Polska to kwadratowy kraj

Autor: Dariusz Ciepiela
19-05-2006 00:00

Logistycy przypominają, że Polska to kwadratowy kraj, łatwy do obsługi logistycznej. Czy Polska może stać się również dogodnym miejscem do obsługi logistycznej Europy Środkowo-wschodniej? Są szanse, że tak...

– Perspektywy rozwoju centrów logistycznych w Polsce są dobre, nie widać tutaj żadnych zagrożeń – przekonuje prof. Halina Brdulak, kierownik Zakładu Transportu Międzynarodowego i Logistyki Szkoły Głównej Handlowej.
Profesor Brdulak dodaje jednak, że prawdopodobnie główną fazę wzrostu inwestycji w sektorze logistycznym w Polsce mamy już za sobą. W najbliższym okresie wzrost będzie bardziej ustabilizowany. Głównymi zainteresowanymi rozwojem logistyki w Polsce będą przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, elektrotechnicznej oraz handlu i usług.

Nieco innego zdania jest Aleksander Domaradzki, szef grupy sektora transportu spedycji i logistyki w Europie Centralnej i Wschodniej PricewaterhouseCoopers, który przekonuje, że fala rozwoju polskiej logistyki nie opadnie.

– Kluczowym czynnikiem jest tutaj położenie geograficzne Polski, która wniosła do Unii Europejskiej ponad 50 proc. populacji i obszaru nowych krajów – przypomina Aleksander Domaradzki. – Nasz rynek jest więc bardzo atrakcyjny. Położenie Polski umożliwia z jej obszaru ekspansję na rynki wschodnie i południowo-wschodnie.

Domaradzki wskazuje, że do tej pory w Polsce lokowały się największe koncerny, które inwestowały tutaj m.in. z powodu tańszej siły roboczej. Za tymi dużymi graczami wkrótce powinna pojawić się fala średnich i mniejszych firm.


Potencjał ze Wschodu?


Napływ inwestycji, w tym także tych w centra logistyczne, będzie na pewno utrzymywał się jeszcze przez ok. 3-5 lat, potem ich rozwój będzie uzależniony od rozwoju sytuacji politycznej i gospodarczej na Ukrainie i Białorusi – krajach z dużym potencjałem wzrostu gospodarczego. Jeżeli tam sytuacja będzie bardziej stabilna niż obecnie, to międzynarodowe koncerny mogą przenosić swoje lokalizacje, zamierzając zdobyć tamtejsze rynki oraz przygotować się do ekspansji na Rosję i inne kraje byłego Związku Radzieckiego.

– Obserwujemy już pierwsze oznaki przenoszenia produkcji na Ukrainę, wydaje mi się jednak, że utrzyma się tendencja lokowania centrów logistycznych w Polsce, bliżej granicy ukraińskiej niż na Ukrainie – wskazuje Maciej Bielicki, prezes Zarządu Pekaes.

Przedstawiciele firm logistycznych zgodnie twierdzą, że na Ukrainie brakuje m.in. know-how, pod tym względem pomiędzy Polską a Ukrainą jest przepaść. Nie wszyscy transportowcy i logistycy obawiają się ukraińskiego zagrożenia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP