PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Do Azji przez Polskę

Autor: Marcelina Gołębiewska
25-10-2004 00:00
Do Azji przez Polskę

Basell inwestuje w Płocku, ponieważ zgodnie z prognozami polskie spożycie poliolefin będzie w najbliższych latach rosło szybciej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim, nawet do 8-10 proc. rocznie. Zakłady Azotowe Puławy chcą eksportować melaminę do Rosji dlatego, że rosyjska konsumpcja melaminy co roku powiększa się o 10 proc. Światowe zużycie kaprolaktamu rośnie w tempie 3 proc., jednak w Chinach popyt na kaprolaktam będzie się zwiększał o 7 proc. na rok. Właśnie w regionie Azji i Pacyfiku lokowana jest większość nowych mocy produkcyjnych kaprolaktamu. Basell przemieszcza moce produkcyjne do Europy Wschodniej - powiedział nam prezes Basell Orlen Polyolefins Hartmut Lueker. Głównym celem globalnych inwestorów przemysłu chemicznego są rynki azjatyckie, przede wszystkim Chiny.

PricewaterhouseCoopers w aktualnym raporcie na temat wpływu poszerzenia Unii Europejskiej na przemysł chemiczny twierdzi, że głównym atutem bardzo zróżnicowanej (również pod względem zaawansowania restrukturyzacji i prywatyzacji) produkcji chemicznej nowych krajów członkowskich pozostaje niski koszt pracy.
Thomas Kolaja z firmy doradczej CII Group powiedział nam, że za główny kapitał polskiej chemii ciężkiej należy uważać relacje z klientami na lokalnych rynkach. Sama chemia ciężka jeszcze nie ocenia, czy jako sektor może wygrać na przemieszczaniu się światowego popytu i produkcji chemicznej na wschód. Nie wiadomo też, ile polska chemia będzie musiała stracić na wspólnych dla całej Unii Europejskiej zagrożeniach.

W połowie tego roku po uruchomieniu instalacji Melamina III moce produkcyjne Zakładów Azotowych Puławy (ZAP) wzrosły do 92 tys. ton na rok. Pierwszy wśród europejskich producentów, holenderski koncern DSM (ścisła czołówka to DSM, BASF, Agrolinz i ZAP) może produkować rocznie 160 tys. ton melaminy. W zeszłym roku melamina stanowiła 1/5 wartości eksportu ZAP przy produkcji na poziomie 60 tys. ton. Na eksport będzie przeznaczone również 60 proc. produkcji zbudowanej za 300 mln zł Melaminy III (instalacja o mocy 30 tys. t/r).

Ponieważ światowa nadwyżka zdolności wytwórczych melaminy jest stosunkowo nieduża, a moce produkcyjne w pełni wykorzystywane (w Europie Środkowo-Wschodniej do 100 proc.) cena melaminy pozostaje wysoka. Jeżeli w połowie dekady, co może nastąpić, popyt przewyższy podaż, melamina będzie nadal drożała.

Importerem melaminy, zużywanej głównie w przemyśle meblarskim, jest Europa Zachodnia. W 2001 roku ponad 20 proc. importu melaminy do UE pochodziło z Polski. Coraz więcej melaminy zużywa i sprowadza Rosja. Na Zachodzie ZAP sprzedaje melaminę kilkudziesięciu odbiorcom, z tym kilku najistotniejszym dla zakładu klientom w Niemczech, Austrii, Skandynawii, Hiszpanii i we Włoszech. Do Rosji ZA Puławy zaczęły sprzedawać dopiero od tego roku, chociaż - przyznaje prezes Zygmunt Kwiatkowski - jeszcze w śladowych ilościach.

Prezes ZAP ocenia, że (niewykluczone, iż spóźnione) wejście na rosyjski rynek szczególnie utrudni Puławom chińska konkurencja, która w Europie nie wydaje się dzisiaj groźna: europejski przemysł potrzebuje melaminy o takich parametrach, jakie zapewnia ZAP. Z punktu widzenia szans ZA Puławy na rynku rosyjskim istotne jest jednak to, że także chińska nadwyżka w produkcji melaminy jest niewielka w stosunku do wewnętrznego zapotrzebowania tego kraju.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP