Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dochnal w areszcie

Autor: Jerzy Dudała
20-10-2004 00:00

Wieczorem w niedzielę 26 września Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała biznesmena i lobbystę Marka Dochnala. Dzień później prokuratura postawiła Dochnalowi zarzut przekupienia posła SLD Andrzeja Pęczaka.

ZATRZYMANY POD ZARZUTEM UŻYCZENIA AUTA
Według oficjalnej wersji, która trafiła do mediów, chodzi o użyczenie posłowi mercedesa wartego 450 tys. zł oraz telefonu komórkowego. Andrzej Pęczak miał korzystać z auta i telefonu od marca do lipca 2004 roku, a wszelkie koszty eksploatacji samochodu i prowadzenia rozmów miał pokrywać Marek Dochnal.
Tyle wersja oficjalna. Bo trudno uwierzyć, że oddanie na parę miesięcy luksusowego auta miałoby dać podstawy do spektakularnego zatrzymania Marka Dochnala na podkrakowskim lotnisku w Balicach.

Podobno prokuratura podejrzewa Dochnala o machlojki związane z prywatyzacją Huty Częstochowa. Od ponad roku walczą o nią LNM i Związek Przemysłowy Donbasu. Przypomnijmy: kiedy pod koniec lutego okazało się, że inwestorem będzie LNM, wybuchł skandal. Związek Przemysłowy Donbasu wskazał na nieprawidłowości w przetargu i alarmował, że w trakcie jego trwania umożliwiono LNM-owi poprawienie oferty. Po kontroli przeprowadzonej przez kancelarię premiera potwierdzono nieprawidłowości i w konsekwencji pod koniec kwietnia przetarg unieważniono, po czym rozpisano nowy. Po raz drugi o Hutę Częstochowa walczą w nim ZPD i LNM.

Firma Marka Dochnala Larchmont Capital doradzała LNM-owi przy prywatyzacji Polskich Hut Stali. Jak wiadomo, z powodzeniem, bo PHS trafiły w ręce LNM-u. Larchmont doradzając LNM-owi przy prywatyzacji PHS-u, korzystał z usług byłego szefa Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych Antoniego Styrczuli. Po tym, jak LNM przejął Polskie Huty Stali, zatrudniono w nich (obecnie nazwa brzmi Ispat Polska Stal) właśnie Antoniego Styrczulę. Był on rzecznikiem prasowym w IPS. Jednak niedługo, gdyż po zatrzymaniu Marka Dochnala LNM zwolnił Styrczulę z obowiązku świadczenia pracy.

Po jego zatrzymaniu LNM wystosował oświadczenie dla prasy, w którym napisano: "firma pana Dochnala Larchmont Capital była jedną z szeregu firm doradczych, które wraz z liderem konsorcjum, globalnym bankiem inwestycyjnym HSBC, doradzały LNM podczas prywatyzacji Polskich Hut Stali w 2003 r. Grupa LNM nie ma nic do dodania w sprawie oskarżeń formułowanych w doniesieniach prasowych. Grupa LNM utrzymuje najwyższy poziom ładu korporacyjnego i praktyk prowadzenia biznesu we wszystkich swoich oddziałach. Zakup PHS przez LNM odbył się zgodnie z tymi standardami".SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP