Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dominik Kolorz: z przerażeniem słucham Poncyljusza

Autor: Jarosław Latacz
07-07-2006 00:00
Dominik Kolorz: z przerażeniem słucham Poncyljusza

Nie byłoby protestów, gdyby nie nieodpowiedzialne wypowiedzi wiceministra Pawła Poncyljusza - rozmowa z Dominikiem Kolorzem, przewodniczącym Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność".

Z prasowych doniesień wynika, że wywalczyliście pieniądze, których... nie ma.
– Tak twierdzą autorzy artykułu, który ukazał się w Gazecie Wyborczej. To bardzo dziwny artykuł, tym bardziej że autorzy rozmawiali ze mną i pytali mnie o możliwość niewypłacenia górnikom wywalczonych pieniędzy z powodu kłopotów Kompanii Węglowej. Z moich informacji wynika, że pieniądze są.

Prawdą jest, że Kompania Węglowa ma obecnie problemy.

– To prawda. Obecnie w Kompanii Węglowej nie jest najlepiej z płynnością finansową. Wiedzieliśmy o tym już dawno, bo tak jest w górnictwie „od zawsze”. O tej porze roku sprzedaje się po prostu mniej węgla, a więc i dopływ gotówki jest mniejszy. Nie jestem ekonomistą, ale odróżniam płynność finansową od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Faktem jest również, że Kompania Węglowa przeżywa spore problemy, bo miała obiecane dokapitalizowanie, którego udzielić miał Skarb Państwa, a go nie ma.

Płynność finansowa rzeczywiście świadczy o bieżącej sytuacji, ale przecież istotą ostatniego sporu górników z rządem była przyszłość – i to ta dalsza – przedsiębiorstw górniczych w Polsce. Przedstawiciele rządu argumentowali, że nie godzą się na przeznaczenie zysków na wypłaty, bo po prostu trzeba inwestować w przyszłość kopalń.

– To nieprawda, że wypłata z zysków 50 milionów złotych może zachwiać pozycją takiej firmy, jak Kompania Węglowa. Wszystko wskazuje na to, że założony w programie tech niczno-ekonomicznym zysk na poziomie około 100 milionów złotych zostanie w Kompanii Węglowej osiągnięty. Nie obawiam się też sytuacji, że wypłata tych 50 milionów złotych spowoduje, że w tym roku nie będzie w Kompanii zysków, a w 2007 roku firma zacznie przynosić straty.

Górnictwo potrzebuje jednak inwestycji.

– Zgadzam się. Zwracam jednak uwagę, że bardzo potrzebne i kosztowne inwestycje zostały w Kompanii Węglowej przeprowadzone w większości już w roku ubiegłym. Chodziło o odtworzenie parku maszynowego. Przypomnę, że wartość inwestycji w samej Kompanii w roku 2005 sięgnęła około 600 milionów złotych.

Za 130 milionów złotych, które trafią do kieszeni górników, można kupić... dwa kombajny ścianowe.

– Żeby kupić dwa pełne, to trzeba byłoby jeszcze dołożyć.

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP