PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dostawcy wypatrują dna stalowego kryzysu

Autor: Renata Dudała
06-03-2009 00:00 |  aktualizacja: 06-03-2009 10:46
Dostawcy wypatrują dna stalowego kryzysu
EDWARD SZLĘK PREZES ZARZĄDU KOKSOWNI PRZYJAŹŃ
<br><br>
Kryzys nie trwa wiecznie
<br><br>
Trudna sytuacja na rynku nie zmieni planów inwestycyjnych koksowni. Obecnie trwa remont baterii koksowniczej numer 1, która powinna ruszyć na przełomie sierpnia i września 2009 roku. W ubiegłym roku w Koksowni Przyjaźń uruchomiono nową baterię koksowniczą, wybudowaną kosztem około 420 mln zł. Także w ubiegłym roku rozpoczęła pracę elektrociepłownia, której koszt wyniósł 92 mln zł. W ostatnich latach na inwestycje przeznaczono 948 mln złotych. Na realizację kolejnych zarząd zamierza przeznaczyć około miliarda złotych.
<br>
Planowany jest m.in. remont starych baterii koksowniczych. Na pewno nie zrezygnujemy z dalszych inwestycji.<br>
Jeśli kryzys trwać będzie dłużej, inwestycje będą nadal realizowane, choć trochę wolniej. Na razie obserwujemy rynek i liczymy na poprawę sytuacji. Przecież kryzys nie będzie trwał wiecznie. Koksownia Przyjaźń nie rezygnuje z kontynuowania inwestycji i modernizacji, choć bierze pod uwagę dostosowanie ich tempa do mniejszego popytu na koks ze strony hamującej w kryzysie branży stalowej.

Spadają ceny rudy żelaza, węgla, koksu i złomu, co w trudnym czasie sprzyja branży. Lęk budzą planowane wzrosty cen energii. Dostawcy surowców dla hutnictwa z niepokojem wypatrują dna kryzysu na stalowym rynku.

Długookresowe prognozy dla hutnictwa są korzystne - ocenia Rudolf Cieślar, prezes Koksoprojektu. - Zakłada się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat nastąpi przyrost światowej produkcji w hutnictwie o 600 mln ton. A do produkcji stali potrzebny jest koks. Liczę, że już w kwietniu, maju tego roku nastąpi ożywienie w hutnictwie.
Jeśli jednak energetyka będzie zwiększać ceny energii, hutnictwo będzie skazane na konkurencję z importem, której nie podoła - uważają przedstawiciele sektora hutniczego.

- Skoro tanieje węgiel, prawie o jedną trzecią spadły ceny stali, a rząd deklaruje wsparcie w finansowaniu inwestycji - co ma pomóc w wychodzeniu z kryzysu - to aż się prosi, by energetyka nie wykorzystywała tej sytuacji i nie pogarszała sytuacji przemysłu uzależnionego od energetyki - postuluje Romuald Talarek, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Tymczasem energetyka zapowiada 40-procentowe podwyżki cen energii.

W opinii przedstawicieli branży to przyzwolenie na podwyżki cen prądu nie do końca jest zrozumiałe.

- W dobie kryzysu, z jakim mamy do czynienia, także na rynku polskim, podwyżki cen energii spowodują pogorszenie konkurencyjności hut - uważa Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno- Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza. - Słabsze firmy mogą nawet zbankrutować. Rozumiem, że energetyka potrzebuje środków na modernizację, ale oczekiwałbym większego zrozumienia dla innych branż. Taka polityka ciągłych podwyżek cen może w konsekwencji obrócić się przeciw energetyce.

Jak podkreśla Talarek, jeśli energetyka będzie zwiększać ceny energii, hutnictwo będzie skazane na konkurencję z importem, której nie podoła. Niewykluczone jest bowiem, że nadwyżka produkcji z Rosji, Ukrainy czy Azji zostanie ulokowana właśnie na polskim rynku.

Wzrost cen energii drastycznie osłabi konkurencyjność hut i przełoży się na wzrost cen wyrobów gotowych. To oznacza, że trudniej będzie, mając wyższe ceny na stal, rywalizować na rynku.

Oszczędzamy i czekamy

Spadek cen surowców cieszy hutników, ale sprawia kłopot ich dostawcom. Ograniczenie produkcji w polskich zakładach ArcelorMittal, który odbiera 45 proc.produkcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, musi przełożyć się na sytuację największego w Europie producenta węgla koksowego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP