Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dostawy gazu: Dwie wersje jednej polityki

Autor: Marcelina Gołębiewska i Wojciech Kuśpik
03-09-2004 00:00

Marek Pol i Marek Kossowski – z jednej strony. Janusz Steinhoff i Andrzej Lipko – z drugiej. Znani z diametralnie przeciwstawnych poglądów. Podczas spotkania zorganizowanego przez „Nowy Przemysł”, po raz pierwszy bez pośredników, rozmawiali o dostawach gazu do Polski były wicepremier i minister infrastruktury Marek Pol, były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, były prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA Andrzej Lipko, a także obecny prezes narodowej gazowej spółki Marek Kossowski. Po raz pierwszy mogli bezpośrednio przedstawiać argumenty i przekonywać do swoich racji.

Marek Kossowski – od lipca zeszłego roku jest prezesem PGNiG SA. W latach 2001-03 jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki odpowiadał za politykę energetyczną i przewodniczył zespołowi roboczemu, prowadzącemu renegocjacje kontraktu jamalskiego.
Andrzej Lipko – w latach 1991 - 1993 podsekretarz stanu, kierownik resortu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. Od 1999 roku wiceprezes, a od 2000 prezes PGNiG SA. 7 grudnia 2001 minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek zawiesił w trybie natychmiastowym część zarządu PGNiG z Andrzejem Lipko. W październiku 2001 Wiesław Kaczmarek wstrzymał program prywatyzacji PGNiG.

Marek Pol – poseł na Sejm RP (1989-1991; 1993-1997) 1993-95 minister przemysłu i handlu (rząd W. Pawlaka); a w latach 1995-1997 pełnomocnik Rady Ministrów do spraw reformy centrum gospodarczego rządu; W rządzie Leszka Millera pełnił funkcję wicepremiera, ministra infrastruktury.

Janusz Steinhoff – W latach 1990-1994 prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Jako ekspert "Solidarności" uczestniczył w obradach "okrągłego stołu". Opracował program AWS dotyczący restrukturyzacji górnictwa. W gabinecie Jerzego Buzka pełnił funkcję ministra gospodarki, a po rozpadzie koalicji AWS-UW – także wicepremiera.

Poniżej zapis dyskusji:

„Nowy Przemysł”: - Czy istnieje narodowa polityka zaopatrzenia Polski w gaz ziemny?

Marek Kossowski:
– Nasza polityka, może jest to paradoksalne, stanowi kontynuację polityki z okresu, kiedy wicepremierem był pan Steinhoff, a pan Lipko zarządzał PGNiG. Można to udokumentować. Respektowane i realizowane jest rozporządzenie Rady Ministrów o zróżnicowaniu kierunków dostaw gazu do Polski, przyjęte przez rząd premiera Buzka. Polska polityka gazowa opiera się na dwóch filarach. Filar pierwszy (i tu być może są między nami pewne różnice) to wzrost wydobycia krajowego, które uważamy za najlepszy sposób na dywersyfikację: PGNiG posiada program wzrostu wydobycia gazu ze złóż krajowych do 2006 roku do 6 mld m sześc. na rok w przeliczeniu na gaz wysokometanowy. Drugi filar to polityka importowa, oparta na planie inwestycyjnym, który ma służyć zwiększeniu dostaw gazu norweskiego – jednak tylko do poziomu, który zaakceptuje rynek. Co roku kupujemy od Norwegów prawie 0,5 mld m sześc. gazu. Kontynuujemy tym samym podpisane wcześniej kontrakty, pomimo ich wysokiej ceny. Mamy na tych kontraktach marżę ujemną i w efekcie ujemna jest cała marża na imporcie gazu. Wiceprezes NIK, Krzysztof Szwedowski podczas jednej z debat powiedział, że dywersyfikacja musi kosztować. My jednak negocjujemy w tej chwili obniżenie cen na gaz norweski i jesteśmy blisko osiągnięcia tego celu. Szukamy też innych dostawców. Reguły polityki gazowej w stosunku do obowiązujących za naszych poprzedników nie zostały zmienione. Różnimy się w kwestii wielkości wydobycia krajowego. Na posiedzeniu rządu premiera Buzka, który rozważał problem dostaw gazu do Polski, padła propozycja zmniejszenia krajowego wydobycia do 1 mld m sześc. na rok. My natomiast uważamy, że byłby to wielki błąd. Nasz własny, relatywnie tani gaz pozwala nam skutecznie dbać o bezpieczeństwo energetyczne w sektorze gazowym.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP