Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dostęp do internetu dla mas

Autor: Jarosław Maślanek
23-10-2007 00:00 |  aktualizacja: 26-10-2007 09:01
Dostęp do internetu dla mas

Infrastruktura dostępowa została uznana za sieć równie istotną dla kraju, jak energetyczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna. Dlatego jako jedno z kluczowych zadań państwa w kwestii budowy społeczeństwa informacyjnego przyjęto zapewnienie możliwości powszechnego korzystania z internetu. Jednak oprócz uregulowań prawnych konieczne są głębokie zmiany w mentalności przyszłych użytkowników.

Dlaczego możliwość korzystania z sieci została uznana za tak istotną, że znalazła się na biurkach decydentów w kraju i UE? Czy rzeczywiście infrastruktura dostępowa jest tak ważna z punktu widzenia interesu kraju, że stawia się ją na równi z kluczowymi dla bezpieczeństwa sieciami?
Upowszechnieniu internetu przysłużyć się ma przyjęta niedawno strategia rozwoju szerokopasmowego dostępu na lata 2007-13. Na razie bowiem Polska pod tym względem znajduje się na przedostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.

Według opracowanego przez Ministerstwo Transportu dokumentu, w ciągu najbliższych trzech lat liczba linii szerokopasmowych przypadających na 100 mieszkańców wzrośnie z 6 do 15 proc., natomiast w ciągu trzech następnych lat osiągnie co najmniej 50 proc. Jak zapewniają autorzy strategii, dzięki temu prawie każdy mieszkaniec Polski uzyska możliwość dostępu do sieci. Światłe założenia przewidują także minimalizację różnic w możliwości korzystania z internetu na wsi i w miastach oraz dalszą obniżkę cen.

Założenia słuszne, pojawia się jednak pytanie - czy by je osiągnąć potrzebna jest ingerencja państwa, czy wystarczyłyby wyłącznie zasady gry rynkowej? Niestety, rynek telekomunikacyjny jest o tyle specyficzną gałęzią gospodarki, że nadal wymaga regulacji państwowej.

Podstawowy problem to bowiem dominująca pozycja niedawnego monopolisty, który nadal korzysta z tego, że w przeszłości uznano dostęp do oferty telekomunikacyjnej za dobro ogólne, z którego korzystać powinny jak najszersze rzesze ludności.

Stąd m.in. państwowa regulacja cen, stąd centralizacja usługi i olbrzymie nakłady na pokrycie kraju siatką infrastrukturalną. W dobie rynkowej konkurencji, nawet po pojawieniu się zupełnie nowych mediów, rynkowi gracze nadal, by zminimalizować koszty budowy własnej infrastruktury, skazani są na korzystanie z należącej do TP. A z tym bywa różnie. Z jednej strony mamy więc czysto rynkowe podejście, zakładające chęć zaoferowania konkurencyjnych usług możliwie największej liczbie odbiorców, z drugiej konieczność urzędniczych regulacji umożliwiających realizację tych planów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP