Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dostęp do surowców motorem wzrostu gospodarczego

Autor: Jerzy Dudała
03-03-2013 09:22 |  aktualizacja: 03-03-2013 09:23
Dostęp do surowców motorem wzrostu gospodarczego
Najwięksi eksporterzy rudy żelaza w 2011 r. (w mln t) Najwięksi producenci rudy żelaza (w mln t) <b>Andrzej Warzecha<br />
wiceprezes Polskiego Koksu</b><br /><br />

- Do Chin należy przynajmniej 40 proc. złóż światowych metali ziem rzadkich. Dzięki temu kształtują one politykę cenową i dystrybucyjną. <br /><br />

Chodzi o metale wykorzystywane na potrzeby przemysłu elektronicznego, kosmicznego i zbrojeniowego. <b>Wojciech Szulc<br />
Instytut Metalurgii Żelaza</b><br /><br />

- Producenci stali nie będą nabywać złóż rudy żelaza w takim stopniu, by się całkowicie uniezależnić od zakupu rudy na rynku. Liczy się specjalizacja. Pełne zabezpieczenie surowcowe oznaczałoby dla producentów zbyt wielkie koszty.

Znaczenie surowców w hutnictwie, podobnie jak w całej gospodarce, nie maleje. Dostęp krajów czy firm do złóż rud metali lub węgla nie pozwala na dyktat, ale daje oczywiste przewagi w rynkowej grze.

Pod koniec minionego wieku wieszczono początek "nowej ekonomii", w której liczyć się miały tylko cyberprzestrzeń i kliknięcia. Przemysł i surowce naturalne były passé - liczyć miały się tylko biznesy tworzone w cyfrowej rzeczywistości bądź operacje finansowe. Wraz z pęknięciem bańki internetowej w 2000 roku, okazało się, że nawet najnowocześniejsza gospodarka z rozbudowanym sektorem usług nie będzie istnieć bez odpowiedniej infrastruktury i urządzeń: serwerów, komputerów, central telefonicznych, przewodów. A tych nie sposób wyprodukować bez surowców.
Budulec wzrostu

Skala globalnej ekspansji takich przedsiębiorstw jak ArcelorMittal pokazuje, że tzw. tradycyjne gałęzie gospodarki mają się dobrze. Udział firm surowcowych w globalnej gospodarce gwałtownie wzrasta i według niektórych analityków w latach 20. XXI wieku może sięgnąć 50 proc. globalnego PKB.

Źródeł surowcowego boomu należy upatrywać m.in. w silnym trendzie urbanizacyjnym. Miliony ludzi na całym świecie przeprowadzają się ze wsi do miast, a wzrosty w budownictwie i infrastrukturze napędzają popyt m.in. na stal, a więc na surowce dla hutnictwa.

- Rozwój państw BRIC powoduje, że setki milionów ludzi stają się konsumentami: liczący kilkadziesiąt lat rower zamieniają na skuter albo samochód, kupują swój pierwszy telewizor czy komputer, jednym słowem - zaczynają korzystać ze znanych nam dobrodziejstw cywilizacji - przypomina Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź.

Prowadzona od czasów rewolucji przemysłowej intensywna eksploatacja surowców powoduje, że właściwie wszystkie łatwo dostępne, a co za tym idzie - tanie w eksploatacji, złoża zostały wykorzystane.

- Nieprzypadkowo kraje posiadające surowce odnotowują dobre wyniki gospodarcze - zaznacza Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

- Zarabiają na surowcach, ale na tym nie poprzestają, inwestują bowiem w produkcję wyrobów przetworzonych. Widać to między innymi w Brazylii. Nie wolno zapominać, że światowy wzrost produkcji stali w ostatnich latach nie byłby możliwy bez rozwoju bazy surowcowej. A wzrost cen surowców pozwolił pokryć inwestycje poczynione w branży surowcowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP