Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Drogi, niewygodny REACH

Autor: (mg)
25-04-2005 00:00

Proponowane wdrożenie systemu REACH kosztowałoby polskich producentów i importerów (w tym importerów dóbr użytkowych) co najmniej 344 mln euro - wynika z symulacji, opracowanej przez Instytut Chemii Przemysłowej. Jednak całkowity koszt jego wprowadzenia może być od półtora do ponad dwa razy wyższy od kosztów bezpośrednich.

REACH (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów oraz utworzenia Europejskiej Agencji ds. Chemikaliów) może wejść w życie na przełomie 2007 i 2008 roku należy się jednak spodziewać, że stanie się to jeszcze później.
REACH, który wejdzie w życie w całej UE-25 jednocześnie, ma doprowadzić do ujednolicenia unijnych regulacji, dotyczących substancji chemicznych oraz ułatwić dostęp do informacji o nowych i już stosowanych chemikaliach. W efekcie REACH ma udoskonalić ocenę ryzyka produkcji chemicznej, jej wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.


Ryzyko poniesie przemysł


W zasadzie nie wiadomo, dla której z grup interesów wprowadzenie REACH okaże się naprawdę korzystne: dla opinii publicznej i organizacji pozarządowych, dla polityków, czy dla dużych koncernów. REACH ma bowiem doprowadzić do przeniesienia na przemysł odpowiedzialności za ryzyko korzystania z chemikaliów. W tej chwili odpowiedzialność tę ponoszą państwa. Takie rozwiązanie popiera w ramach negocjacji pakietu także polska strona rządowa.

Instytut Chemii Przemysłowej (IChP), który na zlecenie Ministerstwa Gospodarki zbadał skutki wprowadzenia systemu REACH w polskim sektorze chemicznym i ogłosił je w pierwszej połowie marca br. ocenia, że bezpośrednie koszty wprowadzenia systemu dla polskich producentów i importerów wahałyby się pomiędzy 344 a 416 mln euro. Według danych z ubiegłego roku, rejestracji w systemie REACH podlegałoby 77 proc. substancji, które znajdują się w instalacjach produkcyjnych krajowego przemysłu chemicznego.


Czy to ma sens?


Istotne, że REACH może dotknąć nie tylko producentów i importerów chemikaliów, ale także importerów artykułów użytkowych, zawierających uwalniające się z nich substancje chemiczne. Dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Wojciech Lubiewa-Wieleżyński podważa jednak przede wszystkim możliwość egzekwowania REACH w stosunku do importerów gotowych wyrobów, a wobec tego - sens takiej regulacji.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP