PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Duże kotły fluidalne w Polsce

Autor:
11-09-2001 00:00

Pomimo rosnącego udziału ropy naftowej i gazu ziemnego w zużyciu paliw, węgiel stanowi nadal przeważającą pozycję w krajowym bilansie energii pierwotnej.
W celu ograniczenia ujemnego wpływu emitowanych zanieczyszczeń na środowisko, wprowadza się nowe technologie spalania paliw stałych. Jedną z najkorzystniejszych pod względem ochrony środowiska jest technologia spalania w złożu fluidalnym.

Elektrim-Megadex SA dostawcą nowoczesnej technologii
ELEKTRIM-MEGADEX SA zajmuje się budową i modernizacją dużych obiektów energetycznych "pod klucz". W przeciągu ostatnich kilku lat Spółka zrealizowała wiele ważnych inwestycji, w których zastosowanie znalazły kotły ze złożem fluidalnym.

Projekty z zastosowaniem kotłów fluidalnych zrealizowane przez Elektrim-Megadex SA
Elektrociepłownia Żerań
Stopień wyeksploatowania urządzeń, których wiek przekroczył 30 lat, nowe wymagania w zakresie ochrony środowiska oraz dążenie do racjonalizacji zużycia energii chemicznej paliwa, skłoniły EC Żerań do podjęcia decyzji wymiany trzech kotłów pyłowych typu OP-230 na dwa kotły fluidalne o wydajności 450 t/h każdy.
Kontrakt na dostawę pierwszego kotła OFz-450 został podpisany w kwietniu 1993 roku pomiędzy EC Żerań i RAFAKO SA. Dla tej inwestycji MEGADEX SA pełnił rolę generalnego projektanta i generalnego dostawcy urządzeń pozakotłowych.
Kocioł został zainstalowany i przejęty do eksploatacji przez EC Żerań, 31 stycznia 1996 r.
14 grudnia 1998 r. konsorcjum ELEKTRIM-RAFAKO po wygraniu otwartego przetargu podpisało kontrakt na kompletną kotłownię, z drugim kotłem fluidalnym OFz-450. Obecnie inwestycja jest w końcowej fazie realizacji. Kocioł OFz-450 posiada cyrkulacyjne złoże fluidalne, z zewnętrzną separacją materiału złoża. Jest to kocioł dwuciągowy, walczakowy, o naturalnej cyrkulacji. Konstrukcja jego została opracowana przez RAFAKO, we współpracy z EVT, na podstawie umowy kooperacyjnej. Paliwem dla kotła jest węgiel kamienny.

Elektrociepłownia Bielsko-Biała
20 kwietnia 1995r. Elektrim-Megadex SA, po wygraniu przetargu, podpisał kontrakt z Zespołem Elektrociepłowni Bielsko-Biała SA na ukończenie budowy bloku BC-50 w systemie "pod klucz" w elektrociepłowni nr 2. Przekazanie bloku do eksploatacji nastąpiło 29 czerwca 1997 r. Cykl realizacji budowy wyniósł 26 miesięcy. Moc elektryczna bloku wynosi 55 MW, a moc ciepłownicza 104 MW.
W zakres inwestycji wchodziło zainstalowanie kotła fluidalnego typu OFz-230, ze złożem cyrkulacyjnym (CFB), z separatorem zewnętrznym cząstek. Konstrukcja kotła została opracowana przez firmę RAFAKO, przy współpracy z byłą firmą EVT, (obecnie ALSTOM). Rozwiązanie układu zabudowy kotła jest nietypowe z uwagi na dążenie do maksymalnego wykorzystania zrealizowanej wcześniej części kotłowni projektowanej dla kotła pyłowego. Jako paliwo pomocnicze dla kotła przewidziano muł węglowy. Założono, że maksymalny udział mułu w węglu zostanie określony drogą prób eksploatacyjnych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP