PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dwutlenek węgla i polityka gospodarcza

Autor: Ireneusz Chojnacki, Dariusz Ciepiela
20-06-2015 09:47 |  aktualizacja: 20-06-2015 09:28
Dwutlenek węgla i polityka gospodarcza

foto: andrzejwawok.com

Czy politycy tchną życie w system handlu uprawnieniami do emisji CO2? Jeśli ich ceny wzrosną, polskiej gospodarce nie wyjdzie to na dobre.

Projekt reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS) polega na utworzeniu tak zwanej rezerwy stabilizacyjnej (MSR). Propozycję jej utworzenia KE zgłosiła na początku 2014 r. w ramach Pakietu klimatyczno-energetycznego na lata 2021-30.
Unijny klimat

Przyjęcie takiej koncepcji wprowadzenia MSR - bez możliwości zawetowania jej przez pojedyncze państwo, świadczyło o determinacji Brukseli w dążeniu do ożywienia rynku CO2 więdnącego pod ciężarem nadwyżki uprawnień do emisji, powstałej między innymi w wyniku kryzysu gospodarczego z 2008 roku. Na koniec roku 2014 szacowano ją na około 2,1 mld uprawnień. Chodziło więc o ratowanie przed krachem flagowego narzędzia realizacji unijnej polityki klimatycznej.

Komisja Europejska nie ukrywa, że celem wprowadzenia MSR jest podniesienie cen CO2. Wcześniej służyło temu wprowadzenie backloadingu, czyli wycofanie z aukcji w latach 2014-2016 znacznej liczby uprawnień (łącznie 900 mln) i przywrócenie ich na rynek w latach 2019-2020. Politycy prześcigali się w tłumaczeniu, że ingerencja w rynek dwutlenku węgla jest konieczna, bo tanie CO2 nie sprzyja inwestycjom w niskoemisyjne technologie czy poprawę efektywności energetycznej. Dość bałamutne...

- Problem w tym, że pomysł reformy EU ETS kłóci się z samą ideą systemu, który miał być narzędziem służącym redukcji emisji CO2 po jak najniższych kosztach. To, co mamy teraz, akurat odpowiada tej idei, bo CO2 jest tanie, a emisje w UE spadają. Argumentowanie więc, że ceny dwutlenku węgla są za niskie, by osiągnąć cele związane z EU ETS, jest całkowicie nielogiczne... - komentowała w ubiegłym roku Monika Morawiecka, dyrektor Departamentu Strategii PGE, członek Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. - Prawdziwym celem zabiegów o podwyżkę tych cen jest zwiększenie rentowności koncernów energetycznych. Tych, które mają zdywersyfikowane miksy paliwowe, i z powodu intensywnego rozwoju OZE, decyzji politycznych oraz spowolnienia gospodarczego istotnie ucierpiały.

Przypominamy tę opinię, bo rychło okazało się, iż w istocie: zmniejszanie emisji dwutlenku węgla wcale nie wymaga podnoszenia cen uprawnień do emisji. W 2014 r. przemysł i lotnictwo cywilne objęte EU ETS wyemitowały 1,87 mld ton ekwiwalentu CO2. A zatem, mimo odnotowanego w Unii wzrostu gospodarczego, emisja zmniejszyła się o około 4,5 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Jej poziom okazał się przy tym już tylko o 0,05 mld ton ekwiwalentu CO2 wyższy od tego, który zakładano osiągnąć dopiero w roku 2020.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP