Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dystrybucja energii: między starym a nowym

Autor: Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
03-06-2005 00:00
Dystrybucja energii: między starym a nowym
Jeśli zatrzymaliśmy ewolucję energetyki na etapie pośrednim, gdzie nastąpiła tylko komercjalizacja, i zaczynamy budować holdingi w ramach tej samej własności, zamiast przejść do prywatyzacji i wycofywania się państwa ze struktury własnościowej spółek, to jest to, moim zdaniem, działanie na szkodę interesu publicznego.

Jeśli zatrzymaliśmy ewolucję energetyki na etapie pośrednim, gdzie nastąpiła tylko komercjalizacja, i zaczynamy budowac holdingi w ramach tej samej własności, zamiast przejść do prywatyzacji i wycofywania się państwa ze struktury własnościowej spółek, to jest to, moim zdaniem, działanie na szkodę interesu publicznego - rozmowa z Leszkiem Juchniewiczem, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki

Spółki dystrybucyjne do roku 2007 muszą wydzielić operatorów systemów dystrybucyjnych. Czy powinny one korzystać z modelu wydzielenia operatora, jaki zastosowano w przypadku PSE Operator?
– To nie jest żaden wzorzec. Sposób wydzielenia PSE Operator wynikał z wątpliwości prawnych, co do opodatkowania tego wydzielenia, a mówiąc otwarcie, z pazerności urzędników Ministerstwa Finansów, którzy chcieli koniecznie obłożyć to wydzielenie podatkiem VAT. W przypadku gdyby za tę budowę rynku mieli zapłacić odbiorcy energii poprzez wyższe ceny usług przesyłowych, a tak byłoby, gdyby wydzielenie PSE Operator obłożono podatkiem VAT, to byłoby to totalne nieporozumienie. Myślę, że państwo, któremu przychodzi realizować koncepcje wynikające z przepisów Unii Europejskiej powinno w sposób systemowy zwalniać tego typu przedsięwzięcia z podatku. Nie chodzi o nieuzasadnioną pomoc publiczną i preferowanie wybranych podmiotów. Wydzielenie operatora nie ma przecież na celu stworzenia przewagi konkurencyjnej dla tego podmiotu, tylko ma służyć lepszemu funkcjonowaniu rynku. Celem wydzielenia jest utworzenie podmiotu, który w konkurencji nie bierze udziału, a jedynie obsługuje uczestników rynku.

Skąd się wzięła taka interpretacja ze strony Ministerstwa Finansów?

– Z nadmiernego fiskalizmu. Niekompetentni urzędnicy boją się zarzutu, że gdzieś nie dopełnili jakichś obowiązków i zubożyli przychody Skarbu Państwa o jakieś kwoty. Dlatego też finalizują wiele spraw według własnego widzimisię. To nie ma wiele wspólnego ani ze zdrowym rozsądkiem, ani z potrzebami gospodarki i uczestników rynku.

Jak Pan ocenia działalność PSE Operator? Sprawdza się model jego wydzielenia?

– PSE Operator zasługuje na wysoce pozytywną ocenę, ponieważ przyszło mu zajmować się swoim bytem organizacyjno-prawnym i ekonomicznym, a jednocześnie wypełniać funkcję operatora i dbać o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Operator sprawdza się w działaniu na rzecz budowy rynku i nowych rozwiązań systemowych dla tego rynku, a także na rzecz współpracy międzynarodowej. To, że dysponuje on majątkiem powierzonym, obecnie nie rzutuje na jakość jego funkcjonowania.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Jeśli zatrzymaliśmy ewolucję energetyki na etapie pośrednim, gdzie nastąpiła tylko komercjalizacja, i zaczynamy budować holdingi w ramach tej samej własności, zamiast przejść do prywatyzacji i wycofywania się państwa ze struktury własnościowej spółek, to jest to, moim zdaniem, działanie na szkodę interesu publicznego.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP