PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dystrybucja energii musi zwiększyć swoją efektywność

Autor: Tomasz Mrozowski, Jacek Libucha
07-06-2011 00:00
Dystrybucja energii musi zwiększyć swoją efektywność
<b>Jarosław Dmowski, Boston Consulting Group</b> - Efektywność działania operatorów można osiągnąć łącząc kompetencje np. w obszarze obsługi klienta, administracji czy marketingu w ramach grupy lub szukając źródeł dodatkowych przychodów dzięki sprzedaży części usług na rynek.

Operatorzy systemów dystrybucyjnych stają przed koniecznością obniżania kosztów lub znalezienia nowych źródeł przychodów. Wymusza to rynek i regulator.

Urząd Regulacji Energetyki dopiero rozpocznie zatwierdzanie wieloletnich planów inwestycji w sieć dystrybucji energii w latach 2011-15, jednak operatorzy systemów dystrybucyjnych już teraz szykują się do wielomiliardowych wydatków.
- Żeby zapewnić sobie stabilność finansowania oraz trwale poprawić rentowność, OSD będą musiały systematycznie obniżać koszty lub znaleźć nowe źródła przychodów, np. oferując wysokiej jakości usługi dla podmiotów zewnętrznych - uważają eksperci The Boston Consulting Group.

To, jak wielkie są potrzeby modernizacyjne polskich sieci energetycznych, najlepiej obrazuje raport opracowany pod koniec 2010 r. przez Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Skarbu Państwa. Dowiadujemy się z niego, że obecny stan majątku sieciowego w kraju wymaga istotnych nakładów inwestycyjnych na budowę i modernizację linii energetycznych.

- Średni wiek infrastruktury sieci dystrybucyjnej waha się pomiędzy 27 a 35 lat, a w przypadku sieci przesyłowych jest jeszcze wyższy - czytamy w raporcie. Potwierdza to Artur Różycki, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

- 30 proc. polskiej sieci dystrybucyjnej kwalifikuje się do wymiany ze względu na stan techniczny - szacuje Różycki. - W rezultacie rośnie stopień złożoności sieci dystrybucyjnych, co nie idzie w parze z dążeniami do zwiększania efektywności działania operatorów systemów dystrybucji (OSD).

Większość OSD już w ubiegłym roku była gotowa rozmawiać z URE o wieloletnich planach inwestycji w modernizację sieci. W ciągu najbliższych pięciu lat zapowiadane wydatki operatorów na rozbudowę i renowację infrastruktury mają sięgnąć ok. 30 mld zł. Zamierzają wymieniać wyeksploatowane części sieci, zapewnić bezpieczeństwo dostaw, przyłączać nowych odbiorców i dostawców energii. Dla PSE Operatora, który w ciągu pięciu najbliższych lat chce zainwestować 8-9 mld zł, jednym z priorytetów będzie budowa połączeń transgranicznych z Niemcami, Czechami, Białorusią i Litwą.

Między młotem i kowadłem

Dla OSD potężnym wyzwaniem w najbliższych latach będzie to, jak realizować złożone projekty inwestycyjne i jednocześnie utrzymać rentowność w obliczu presji regulatora na redukcję kosztów. Wyrazem tej presji są zmiany w modelach taryfikacji.
<b>Jarosław Dmowski, Boston Consulting Group</b> - Efektywność działania operatorów można osiągnąć łącząc kompetencje np. w obszarze obsługi klienta, administracji czy marketingu w ramach grupy lub szukając źródeł dodatkowych przychodów dzięki sprzedaży części usług na rynek.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP