Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dystrybucja energii: operatora czas wydzielać

Autor: Dariusz Ciepiela
23-09-2005 00:00

Do 1 lipca 2007 roku spółki dystrybucyjne mają czas na wydzielenie operatora sieci dystrybucyjnej. Niektóre z nich już rozpoczęły działania zmierzające do wydzielenia, inne zastanawiają się, w jaki sposób się do tego zabrać.

Chyba najbardziej zaawansowane prace nad wydzieleniem operatora systemu dystrybucyjnego toczą się w warszawskim STOEN-ie. Sposób i model wydzielenia operatora w tej spółce będzie wzorowany na doświadczeniach koncernu RWE w Niemczech, właściciela STOENU.
– Model, który firma RWE wprowadziła w Niemczech nie tylko realizuje wymogi dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej unbundlingu, ale idzie o krok dalej – zauważa Matthias Preusser, dyrektor rozwoju przedsiębiorstwa i organizacji STOEN. – W strukturze koncernu widać wyraźny podział na firmę matkę oraz na zespół obsługi klienta, odpowiedzialny również za system billingowy, firmę zajmującą się utrzymaniem i rozbudową sieci dystrybucyjnej i na operatora systemu dystrybucyjnego DSO (Distribution System Operator). Wybór takiego systemu zwiększył przejrzystość naszej działalności, dokładnie widać, jaka część przychodów i kosztów jest generowana w poszczególnych częściach organizacji.

W wyniku wprowadzenia takiej struktury pracownicy są, co podkreśla Preusser, nastawieni bardziej prorynkowo. Zespoły, które sprzedają energię i zajmują się utrzymaniem sieci, pracują na rzecz spółek w ramach grupy RWE, ale szukają także klientów poza grupą. Firmom komunalnym oraz klientom przemysłowym oferują usługi zarządzania siecią, biuro obsługi klienta oferuje usługi firmom dostarczającym inne media np. wodę. W Niemczech firma matka jest właścicielem sieci i dzierżawi sieć DSO. Takie rozwiązanie uzależnione jest od regulacji podatkowych oraz od decyzji regulatora.

– Sprawdzamy obecnie, w jakim zakresie należy ten system dopasować do polskich realiów, żeby poprawnie funkcjonował – twierdzi Preusser. – Analizujemy procesy, które obecnie zachodzą w STOENIE i porównujemy je z tymi, które funkcjonowałyby w ramach wdrożenia modelu obowiązującego w Niemczech. Chcemy zaplanować działania, jakie trzeba będzie podjąć w przejściu od jednego stanu do drugiego.

Jego zdaniem struktura organizacyjna STOENU w zasadzie jest już przygotowana do unbundlingu. Trzeba jeszcze przenieść tę organizację do nowej struktury zgodnie z prawem spółek handlowych i dostosować określone procesy.

Przedstawiciel STOENU zwraca uwagę, że w zintegrowanych pionowo przedsiębiorstwach powinno się patrzeć na unbundling także z perspektywy łańcucha wartości, łączącego wytwarzanie, dystrybucję i sprzedaż energii. Funkcjonowanie takiego łańcucha musi być oparte na zasadach rynkowych. W grupie RWE występują wszystkie te elementy, ale są to oddzielne i niezależne podmioty. Z punktu widzenia RWE jest ogromnie ważne, żeby struktura była przejrzysta, by było widać, w którym miejscu powstają przychody i koszty. Wytwórcy muszą sprzedawać swoją energię po cenach rynkowych do spółki obrotu (Trading), która także po cenach rynkowych sprzedaje ją dystrybutorowi. Nie ma bezpośredniego związku pomiędzy dystrybutorami a wytwórcami.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP