Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dystrybucja: jak to wydzielić?

Autor: Patrycja Piotrowska*
19-04-2005 00:00
Dystrybucja: jak to wydzielić?

Na podpis prezydenta czekają zmiany do Prawa energetycznego. Podpisanie nowelizacji oznaczać będzie między innymi, że do lipca 2007 r. musi nastąpić ostatecznie wydzielenie dystrybutorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych, którzy mają do tego czasu uzyskać prawną niezależność.

Nowe przepisy, w ślad za dyrektywami europejskimi, wymagają, aby operator systemu przesyłowego/dystrybucyjnego, działający w ramach przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo, był niezależny, co do formy prawnej, organizacji i podejmowania decyzji, od innych działalności nie związanych z przesyłaniem. Nie wprowadzają obowiązku oddzielenia własności środków w systemie przesyłowym od przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo. Innymi słowy, wybór metody zapewnienia faktycznej niezależności dystrybutorów systemów pozostaje w gestii samych zainteresowanych i ich właścicieli.

Uwaga, podatek!


Ponieważ operatorzy systemów przesyłowych już zostali wydzieleni, z wyzwaniem tym przyjdzie się zmierzyć operatorom systemów dystrybucyjnych. Jednym z kluczowych problemów postawionych przed nimi jest odpowiedź na pytanie, czy niezależny operator systemu ma być jednocześnie właścicielem majątku, w oparciu o który ma prowadzić działalność, czy też jedynie mieć do niego dostęp na podstawie jakiegoś typu umowy. Byłoby idealnie, gdyby decyzja taka podejmowana była z uwzględnieniem długofalowej strategii rozwoju przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo oraz analiz wyznaczających opłacalność danej opcji. Polska rzeczywistość pokazuje jednak, że o wyborze opcji mogą decydować też i inne czynniki, np. podatki.

Przekonali się o tym obaj operatorzy systemów przesyłowych, PSE i PGNiG. To oni jako pierwsi w kraju podjęli wyzwanie rzucone przez dyrektywy UE i jako pierwsi przekonali się, że nieprecyzyjność przepisów podatkowych daje władzom skarbowym możliwość przedstawienia takiej ich interpretacji, która pokrzyżuje nawet najbardziej przemyślany plan biznesowy.

We wszystkich krajach Europy Zachodniej operatorzy narodowych systemów przesyłowych są jednocześnie właścicielami sieci. W Polsce oba przedsiębiorstwa przesyłowe będą jedynie zarządzać udostępnionym im majątkiem cudzym, a co za tym idzie, borykać się z rozmaitymi problemami z tym związanymi. Co więcej, ponieważ właścicielem majątku będzie w obu przypadkach podmiot powiązany, aby uniknąć sporu z fiskusem, korzystanie z majątku sieciowego odbywać się będzie musiało odpłatnie z zachowaniem tzw. zasady arm?s length, czyli ustalania ceny na poziomie rynkowym. Te dodatkowe koszty znajdą siłą rzeczy odzwierciedlenie w taryfie, a to oznacza, że de facto poniesiemy je my, konsumenci.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP