Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dystrybucja stali - reaktywacja

Autor: Piotr Myszor
06-03-2014 13:05 |  aktualizacja: 06-03-2014 13:03
Dystrybucja stali - reaktywacja
Fot. Mat. pras.
– Wielopozycyjne zamówienia są wyjątkowo trudne do realizacji bez nowoczesnego zaplecza magazynowego i sprawnej logistyki przez dystrybutorów – mówi Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu. – Jeżeli spełnią się
prognozy, Unia
powinna zwiększyć
zapotrzebowanie na
stal o 3 proc., a
Polska – znaleźć się
powyżej tego
wskaźnika – uważa
Iwona Dybał, prezes
Polskiej Unii
Dystrybucji Stali. Rynek liczy jednak na ożywienie w drugiej połowie lub pod koniec roku i od początku roku 2015 – prognozuje Marek Żołubowski, prezes Grupy Polska Stal. – PKP już rozstrzygnęło kilka przetargów z tej perspektywy unijnej. To pociąga za sobą duże zużycie stali i nie chodzi tylko o nowe szyny, ale wiadukty, mosty, elementy sieci – mówi Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Poprawa stalowej koniunktury w Europie będzie w Polsce dodatkowo napędzana funduszami z nowej perspektywy finansowej UE. Dystrybutorzy zacierają ręce, ale wiedzą, że będą musieli konkurować z tańszą stalą spoza Unii.

Druga połowa ub. roku, w której powoli poprawiała się koniunktura gospodarcza i rosło zapotrzebowanie na stal, była okresem stopniowego uspokajania sytuacji i odbudowy... optymizmu. Poprawa jest już wyraźna, ale dystrybutorom daleko do entuzjazmu.
- W najbliższych miesiącach nie widać czynnika, który znacząco zwiększyłby popyt na wyroby stalowe ze strony klientów końcowych i w pierwszej połowie roku nie należy spodziewać się istotnych zmian. Rynek liczy jednak na ożywienie w drugiej połowie lub pod koniec roku i w od początku roku 2015 - mówi Marek Żołubowski, prezes Grupy Polska Stal. Na razie zwiększone obroty na rynku generują sami dystrybutorzy, starający się nieco odbudować zapasy, które po bardzo złej pierwszej połowie ubiegłego roku były na bardzo niskim poziomie.

Handlujemy inaczej

Uzupełnianie magazynów nie pociągnie za sobą dużego wzrostu obrotów, bo w ciągu ostatnich miesięcy dystrybutorzy nauczyli się funkcjonować z niskimi zapasami i wciąż starają się przygotowywać swoje firmy do działania w podobnych warunkach. Poszukiwanie najkorzystniejszych warunków zakupu w celu odbudowy zapasów magazynowych skłania do zainteresowania istniejącymi grupami zakupowymi i tworzenia nowych.

- Myślę, że w tym kierunku pójdzie rynek. Poszukiwanie jak najkorzystniejszych warunków zakupu będzie ważnym elementem w funkcjonowaniu firm. Nie spodziewamy się wielu przetasowań strukturalnych, to nie jest dobry moment na przejęcia czy inwestycje - uważa Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybucji Stali. Potwierdzeniem tego trendu może być niedawne dołączenie spółki Sambud-2 do Unii Stalowej (grupa zakupowa utworzona przez Konsorcjum Stali, Budmat, Maxstal i Serwistal).

Robert Agh, prezes Ferony Polska, już kilkakrotnie wskazywał na rozdrobnienie polskiego rynku, w porównaniu z Czechami i Słowacją, gdzie działa Ferona. Brak działań konsolidacyjnych tłumaczy m.in. sięganiem firm po takie rozwiązania jak handel stalą bez podatku VAT, co pozwala wyraźnie obniżać koszty. - Wydawało mi się, że skoro my mamy koszty na niskim poziomie i bardzo przyzwoite ceny zakupów, a musimy bardzo ograniczać koszty i zmniejszać zatrudnienie, to część firm musi wypaść, a tymczasem oni pozostali na rynku. Moim zdaniem nie wszystkie utrzymały się na rynku, posługując się uczciwymi metodami - mówi Agh.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP