Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

EBI: wsparcie dla innowacji i energetyki

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
07-05-2014 16:08
EBI: wsparcie dla innowacji i energetyki
Fot. (mat. pras.)

Liczba i wielkość projektów, które finansujemy w Polsce, jest wypadkową różnych potrzeb inwestycyjnych w tym kraju - począwszy od dalszego rozwoju infrastruktury, poprzez zapewnienie bezpiecznych dostaw energii w regionie oraz łatwiejszego dostępu do finansowania MSP, na bardziej innowacyjnej gospodarce kończąc - rozmowa z László Baranyay, wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), odpowiedzialnym za operacje banku w Polsce.

Polska jest największym beneficjentem kredytów EBI wśród nowych państw członkowskich UE. Z czego to wynika - czy to sprawa rozmiarów rynku, wielkości gospodarki, czy też najbardziej zaawansowanych procesów inwestycyjnych, które - zdaniem EBI - warto finansować?
- Faktycznie - Polska jest największym beneficjentem kredytów EBI wśród państw członkowskich, które przystąpiły do UE od 2004 roku. Kredyty udzielone Polsce stanowią często więcej niż 50 proc. łącznej kwoty środków przyznanych przez EBI tym państwom. Ze względu na wielkość, różnorodność i zaawansowanie w procesie konwergencji, Polska jest jednym z modelowych państw, w których EBI realizuje wszystkie filary swojej działalności, tzn. udzielanie kredytów, łączenie kredytów (tzw. blending) i doradztwo (podstawą naszej działalności w Polsce jest udzielanie kredytów).

Liczba i wielkość projektów, które finansujemy w Polsce, jest wypadkową różnych potrzeb inwestycyjnych w tym kraju - począwszy od dalszego rozwoju infrastruktury, poprzez zapewnienie bezpiecznych dostaw energii w regionie oraz łatwiejszego dostępu do finansowania MSP, na bardziej innowacyjnej gospodarce kończąc. Polska ma dobre wyniki w realizowaniu inwestycji. Wiele z nich jest współfinansowanych z funduszy europejskich i właśnie kredytów EBI - są to inwestycje doprawdy imponujące.

Podczas ostatniej konferencji wspomniał pan, że celem jest utrzymanie tego wysokiego poziomu finansowania w doniesieniu do Polski (czyli 5,7 mld euro). Czy można już powiedzieć coś więcej o realizacji tych planów - jak rozumiem trwają rozmowy na ten temat, czy już coś z nich wynika?

- Wysokość wsparcia finansowego udzielonego Polsce w zeszłym roku wzrosła o niemal 30 proc. w porównaniu z rokiem 2012 (4,4 mld euro). Było to możliwe dzięki zwiększeniu kapitału EBI przez jego udziałowców - 28 państw członkowskich UE. Mamy zamiar utrzymać nasze finansowanie w Polsce na tak wysokim poziomie i planujemy zainwestować do 5,5 mld euro w 2014 r.

Chcemy w tym roku skupić się na sektorze energetycznym oraz energii odnawialnej, jeszcze bardziej wspierać sektor MSP, rozwój zrównoważonego transportu (kolej, nowoczesne drogi ekspresowe, obwodnice miast i transport miejski), jak również nowatorskie projekty polskich przedsiębiorstw innowacyjnych i inwestycje państwowe. Chcemy także więcej doradzać - wspierać nie tylko technicznie przy przygotowaniu projektów w Polsce. Planujemy również rozwój nowych struktur finansowych, takich jak np. instrumenty inżynierii finansowej, będące wynikiem połączenia kredytów EBI z funduszami unijnymi.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP