Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Edward Nowak: nie możemy zepsuć restrukturyzacji Kompanii Węglowej

Autor: Rozmawiali: Wojciech Kuśpik, Łukasz Komuda
19-06-2006 00:00
Edward Nowak: nie możemy zepsuć restrukturyzacji Kompanii Węglowej

Gdyby okazało się, że nie mam wpływu na to, co w Kompanii się dzieje, że nie będzie można dokończyć tych ostatnich, symbolicznych 20 proc. planu restrukturyzacji, to trudno – powiem „do widzenia”- rozmowa z Edwardem Nowakiem, przewodniczącym Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej SA i wiceprezesem Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Jak ocenia Pan program restrukturyzacji górnictwa?
– Choć należę w tym przekonaniu do mniejszości, uważam jednak, że trwająca już blisko 15 lat restrukturyzacja górnictwa to jeden z najbardziej udanych programów tego typu nie tylko w naszym kraju, ale nawet na świecie. Polska przeprowadziła program restrukturyzacji tego sektora niemal wzorcowo, a przy tym za względnie niewielkie pieniądze. Dlatego dziś spoczywa na nas wielka odpowiedzialność: nie możemy tego zepsuć.

Proces nie został jednak zakończony...

– Wydaje mi się, że zrealizowaliśmy 75-80 proc. zaplanowanych założeń. Reformę można jednak domknąć. I domkniemy ją – mówię to jako przedstawiciel Kompanii Węglowej, bo wydaje mi się, że sukces zakończenia restrukturyzacji będzie zależał od działań przede wszystkim w Kompanii. Do najważniejszych kwestii związanych z kończeniem restrukturyzacji zaliczyłbym elastyczne dopasowanie podaży do popytu. Według mnie popyt na węgiel będzie spadał – i to zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą. Tego spadku nie powstrzyma nawet fakt, że w Niemczech zamyka się elektrownie atomowe i zastąpi się je elektrowniami na węgiel; chiński przemysł i energetyka będą potrzebowały więcej tego surowca, a kryzys energetyczny będzie zachęcał odbiorców energii do dywersyfikacji źródeł energii.

Kontynuując proces restrukturyzacji trzeba łączyć kopalnie, ale racjonalnie. I, co bardzo ważne, musimy prowadzić wydobycie tylko tam, gdzie jest to efektywne, a w pozostałych miejscach zamykać wydobycie, albo je chociaż zamrażać.

W ramach Kompanii ciągle działają kopalnie, które są trwale nierentowne. Przynoszą straty nawet w okresie wysokich cen węgla i dobrej koniunktury. Gdyby nie one, Pana grupa miałaby całkiem niezłe wyniki...

– Na początku lat 90. podzieliliśmy ponad 70 działających kopalni na trzy grupy. Do pierwszej należały kopalnie w długim czasie, rentowne, do drugiej – nierentowne, a do trzeciej – rentowne w pewnych określonych warunkach. Według mnie większość kopalń nierentownych została już zamknięta, ale powiedzmy sobie szczerze – nie wszystkie. Dziś trzeba podjąć decyzje strategiczne dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla na rynku krajowym i na eksport, i na podstawie określonych założeń określić, które złoża są zbyt niskiej wartości, a wydobycie ich jest zbyt kosztowne, a więc powinny zostać zamknięte. A które warto zamrozić i ponosić pewne koszty z tego tytułu, ale zachować możliwość łatwiejszego wykorzystania tego zasobu w dalszej przyszłości, np. w ramach technologii gazowania. Być może warto byłoby w określonych miejscach, gdzie znajduje się pojedyncze, ale bogate złoże, tworzyć osobne podmioty, jakby „kopalnie celowe” – które miałyby wyeksploatować to złoże w określonym czasie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP